“İŞİN SIRRI SAĞLAM DURMAKTA”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - BEGÜMHAN DOĞAN FARALYALI / DOĞAN HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI

BİRLİK RUHU

Öncelikle ülkece yaşadığımız çok vahim olaydan sonra kısa sürede tekrar istikrarlı bir döneme gireceğimize inanıyorum. Toplumumuzun gösterdiği birlik beraberlik ruhu bu inancımın temel nedenini oluşturuyor. İş dünyası olarak ülkemizin refahı için bu birlik beraberlik ruhuna her türlü katkıyı vermeliyiz diye düşünüyorum.

DEĞERLER ÖNEMLİ

İnsanları, toplumları ve kurumları değerlerinin ayakta tuttuğuna inanıyorum. Burada liderlere önemli rol düşüyor. Koşullar ne kadar zorlu olursa olsun değerlerinize sıkı sıkıya bağlıysanız ve bu değerleri yönettiğiniz organizasyonda bir yaşam biçimi haline getirebiliyorsanız, başarılısınız demektir. Aksi haldeki yapıların özellikle belirsizlik ve kayganlık dönemlerinde yaşama şansı bulunmuyor.

TAVİZ VERMEM

Ben koşullar ne olursa olsun organizasyonumla aynı ortak paydada buluştuğum değerlerimden taviz vermemeye özen gösteriyorum. Ülkeme olan inancımı hiç kaybetmedim. Bu da sağlam bir duruş sergilememi sağlıyor. Birlikte çalıştığım arkadaşlarım da kendilerini daha iyi hissediyor ve işlerine sıkı sıkıya sarılıyorlar. Sanırım işin sırrı burada. Suni yöntemlerle motivasyon yaratılabileceğini düşünmüyorum. Siz ne kadar özgüvenli durur ve çalışma arkadaşlarına ne kadar özgüven aşılarsanız, onların motivasyonu da o kadar yüksek oluyor.

BOYNER’İN FORMÜLÜ CESARET

Boyner Holding Başkanı ve CEO’su Cem Boyner, Türkiye’nin en vizyoner ve yenilikçi isimlerinden. Boyner’in liderlik anlayışı, birçok kuruma ilham verir nitelikte. Peki onun zor zaman formülü ne? “Türkiye bu tip zor dönemlere alışık bir ülke. İş dünyası liderlerinin çoğu da fırtına kaptanı” diyen Boyner, aslında Türk iş dünyasında liderlik yapmanın zorluğunu bu cümleyle özetliyor. Boyner, kendi deneyimlerini ve stratejisini şöyle anlatıyor:

“İş hayatının liderleri, bu tip dönemleri yönetmeyi öğrenerek liderlik yapmayı bilir. Bizim iş insanları olarak koşulların iyileşmesini beklemek gibi bir lüksümüz yok. Öte yandan yatırımlarımız ve aldığımız kararlarla koşulları iyileştirme sorumluluğumuz var. Buna özellikle dikkat ediyoruz. Yatırımlarımızı ve yeni projelerimizi Türkiye’nin geleceğine duyduğumuz inançla sürdürüyoruz. Bu tip dönemlerde özellikle perakende sektöründe iniş çıkışlar günlük hayatın olağan bir parçası olarak yönetiliyor. Günümüzün yarısını kriz yönetmekle, öteki yarısını da geleceği planlamakla geçiriyoruz.”

Belirsizlik dönemlerinde ekip olarak detaylarla her zamankinden daha fazla ilgilendiklerini de ifade eden Cem Boyner, sırlarını şöyle açıklıyor:

“Yaratıcılığımızı zorluyor, cesaretimizi kaybetmiyoruz. Bu da bizi geleceğe hazırlıyor. Verimliliğe daha fazla eğilebiliyoruz. Yine bu dönemlerde müşterinin nabzını günlük hatta saatlik tutuyoruz. Mağaza trafiği, internette ilgi gören ürünler ya da satış rakamları gibi verileri neredeyse anlık takip ediyoruz.

Boyner Grup’un temel değerleri arasındaki yaratıcılık, ezber bozmak, tutku ve cesaret böyle ortamlarda daha önemli hale geliyor. Tüm bunların zaten DNA’mızda yer aldığını birbirimize daha sık hatırlatıyoruz.”

CEM BOYNER

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.