“DURUM DEĞİL, HEDEF ODAKLIYIM”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - FUAT TOSYALI / TOSYALI HOLDİNG YKB

YARINI DÜŞÜNÜRÜM

Biz yatırımlarımızı bugünü değil, yarını düşünerek yapıyoruz. Hiç ara vermeden, soluk almadan yatırımlara devam ettiğimiz için elbette bazıları kriz dönemlerine denk geliyor. Sanayi yatırımları en az 10 yıllık bir dönemi kapsayan dev yatırımlardır. Gayrimenkul şirketi olsaydık, ‘kaygan zemin’ ya da ‘dönemsel kriz’ gibi kavramlarla belki ilgilendirdik. Ama biz bugünü değil, yarını düşünen, öngören ve hayal eden bir şirket olmayı tercih ettik. Diğer bir ifadeyle durum değil, hedef odaklı bir vizyonumuz var.

İŞİMİZE BAKARIZ

Hedeflerimize ulaşmak için de her şeyi zorlarız, sonunda da başarırız. Bir yatırıma başlarken rakamlara takılmıyorum, hayal kuruyorum, hedef koyuyorum. Haftanın 7 günü, pazar günleri de dahil çalışıyorum. Hiçbir zaman üzerimize güneş doğmadı. Her zaman erkenden kalkmayı ve var gücümüzle çalışmayı tercih ettik. Motive olmak için çalışmaktan başka bir formülümüz yok. Kendim işe nasıl bakıyorsam, ekibimin de bu vizyonda olmasına gayret ediyorum. Biz işimize odaklanıyoruz.

HAYAT DEVAM EDER

2020 yılında 10 milyon ton çelik üretecek bir şirket olma hedefimizi de bu şekilde koyuyoruz. Bu nedenle bir ülke ya da bir bölgeyi kapsayan olumsuz şartlar, hedeflerimizin önüne engel olarak çıkmıyor. İş dünyasını insan hayatından farklı düşünmüyorum. İnsanoğlu da nezle olur, hava güneşli olur, motivasyonu düşer yükselir. Ama hayat devam eder. Aynı durum iş ve yatırımlarımız için de geçerli.

Deneyimli iş adamı zor zamanda liderlik yapacaklara önerilerini ise şöyle sıralıyor:

“Her ortamda gündemin bir adım önünde olabilmek için her türlü yorumu dikkatle analiz etmeniz gerekiyor. Bunun için de bol bol farklı kaynakları okumalısınız. Ben de her zaman farklı düşüncelere, farklı fikirlere saygılı olarak okuduklarımı yorumlar, sürekli yeni fikirlere açık olmaya çalışırım. Bunun yanında da dinlemeye büyük önem veririm. Bu sayede de karar alırken birçok noktayı değerlendirerek sonuca varırım. Bizim için en büyük motivasyon kaynağı her zaman çalışmak olmuştur. İşimizi, koşullar ne olursa olsun severek yaparız. Anadolu Grubu’nun tüm çalışanları ve yönetim ekibimiz de kurum kültürümüzün en önemli parçası olan bu özelliğimizi çok iyi bilir. Önceliğimiz, her zaman ülkemiz için değer yaratacak işlere imza atmak olmuştur.”

TUNCAY ÖZİLHAN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.