“DAHA ÇOK YOL VAR”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

Kentimizinuluslararası arenada birçok farklı alanda öne çıkma iddiası var. Tasarım da bunlardan biri olabilir tabii. Tasarım ve inovasyonla öne çıkan Londra, Milano gibi kentleri düşündüğümüzde, bu kentlerin yalnızca tasarımla öne çıkmakla yetinmeyen, aynı zamanda sanayi, üretim ve eğitim gibi alanlarda da önemli bir geleneğe ve başarıya sahip yerler olduğunu görüyoruz.

İstanbul da böyle bir şehir olabilir mi? Pek çok sorundan sürekli şikayet ederken tasarım kenti olmak gibi bir hayalimiz olabilir mi? İstanbul, tarihi ve yerel değerleriyle küresel ölçekte tasarım kavramına çok şey katabilir. Öte yandan İstanbul’da tasarımın yaşamımıza girmekte olduğunu gösteren pek çok işaret var. Yaratıcı etkinliklerin sayısı ve kalitesi artıyor, etkinliklere olan ilgi artıyor. İstanbul’un tasarım potansiyelini yansıtan çok sayıda örnek sayabiliriz. Bu potansiyel kentimizin sorunlarının çözümüne, yaşam kalitesini artırmaya yönelik çabalarımıza ne kadar yansıyor diye sorarsanız daha alınacak çok yol olduğunu söyleyebiliriz. hayatımızı kolaylaştırır, yaşam kalitemizi yükseltir. Tasarımı daha çok konuşmalıyız, çünkü hayatın her alanında iyi tasarım talebinin artmasına ihtiyacımız var” diyor.

Tasarım ikliminin oluşmasının zaman aldığını anlatan iş adamı, “Çeşitlilik gerektiriyor. Sadece yaratıcı değil, istikrarlı olmayı da gerektiriyor. Odaklanmayı gerektiriyor” diyor.

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ile tasarımı, sanatı ve 3. İstanbul Tasarım Bienali’ni konuştuk:

Son yıllarda tasarım konusuna çok odaklanıyorsunuz. Sanayici kökenli bir iş adamı olarak tasarımı niye bu kadar önemli buluyorsunuz?

Tasarımı önemsiyorum, çünkü “iyi tasarım” hayatımızı kolaylaştırır, yaşam kalitemizi yükseltir. Tasarımın olmadığı bir alan var mı? Dünyada insan yapımı olan her şey bir şekilde tasarlandı, ama her şeyin iyi tasarlandığını söyleyebilir miyiz? Kötü tasarım yaşamımızın bir gerçeği. Kötü tasarıma her alanda, dünyanın her yerinde rastlayabiliriz. Ürünler, hizmetler, sistemler, iyi tasarlandıkları

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.