“YATIRIM İŞTAHINDA SIÇRAMA YAŞANACAK”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - LEVENT BOSUT / INHERA CAPITAL YÖNETİCİ ORTAĞI

sorunlar, düşen tüketici güven endeksi, çift haneye çıkan işsizlik ve son olarak 15 Temmuz darbe girişimiyle büyük bir kaos ortamı yaşanması Türkiye ekonomisinde moralleri oldukça bozdu. Hatta yılın ilk yarısında hem içeride hem dışarıda düşen talep nedeniyle birçok sektör daralmayla karşı karşıya kaldı. Özellikle bazı sektörlerde planlar alt üst oldu. Örneğin gayrimenkul ilk 6 ayda yüzde 4 küçüldü, bilişim sektörü yüzde 20 daraldı. Otomotivde son 7 aylık daralma yüzde 3,6 düzeyinde gerçekleşti.

Ancak tüm bu mevcut tabloya rağmen ekonomide umut vadeden olumlu gelişmeler de oluyor.

Bu gelişmelerin başında da ekonominin ilk çeyrekte yüzde 4,8 ikinci çeyrekte ise yüzde 3,1 büyümesi geliyor. Hükümetin iç talebi ve yerli üretimi canlandırmak adına devreye aldığı uygulamalar da bazı sektörlere hareket getirmiş durumda. Teşvikler ve kredi maliyetlerinde düşüş ve ödemede kolaylık gibi tedbirlerle birlikte birçok sektörde büyümenin tüm yılı toparlayacak ölçüde iyileşme yaşaması bekleniyor. Yatırım ortamını canlandıran, yerli üretimi öne çıkaran, katma değeri artıran uygulamalar da orta ve uzun vadeye yönelik moralleri düzeltiyor.

ATAK GETİRECEK DÜZENLEMELER

Birçok sektörde devlet eliyle yapılan ve yapılması beklenen düzenlemeler umut verici gelişmeler doğurmuş durumda.

Bireysel emeklilik sektöründe otomatik katılım uygulaması bu yıl ağustos ayında yasalaştı. Bu uygulama sayesinde kademeli olarak 14 milyon kişinin bireysel emeklilik sistemine girmesi bekleniyor. Fiba Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Nehir Aksın Bahar, “Yeni dönemde mevzuatta 18 yaş altı kişilerin de BES’e katılımına olanak sağlanması söz konusu” diyor. Bu gerçekleş-

“10 MİLYAR DOLARIN ÜSTÜNE ÇIKACAK”

2015 yılında Türkiye’de satın alma ve birleşme işlemlerinin toplam değeri 16 milyar dolara ulaşmıştı. İçinde bulunduğumuz konjonktür sebebiyle 2016’da bu işlem değerinin 10 milyar seviyesinin çok altında kalacağını tahmin ediyoruz. 2017’de dış ilişkilerdeki yeni açılımlar ve politik istikrar neticesinde yatırım iştahının pozitif etkileneceğini ve işlem değerinin 10 milyar dolar seviyesinin oldukça üstüne taşınacağını öngörüyoruz. tiğinde 25-26 milyonluk yeni bir katılımcı potansiyelinin sektöre pozitif etkisi olacağını ifade ediyor.

Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre 2017’ye kadar mevcut binalara Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu getirildi. Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, bu gelişmenin iklimlendirme sektörüne büyük etkisi olacağını söylüyor. “Çünkü bu uygulama daha verimli ürünlerin, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik ediyor. Bu gelişmenin sektöre etkisi önümüzdeki 2 yıl içinde büyümede yüzde 25’lik bir artış olarak yansıyacak” diye konuşuyor.

Ağaç ürünleri sektöründe Başbakanın Türkiye İhracatçılar Meclisi üyeleri ile buluşmasında orman ürünlerindeki tüm fonların kaldırılması, navlun desteği ve taşıma faaliyetlerinin azaltılması ve gümrük muafiyeti konuları gündeme geldi. AGT Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Grup Başkanı Şirzat Subaşı, sektörde bu uygulamaların devreye girmesiyle birlikte geçtiğimiz yıl 4 milyar dolar olan sektör ihracatının 14 ila 16 milyar dolara ulaşmasının mümkün olacağını söylüyor.

TÜKETİM HAREKETLENİYOR

Merkez Bankası’nın faiz indirim kararı, KDV indirimi, kredi kartlarında taksit sayısının 9’dan 12’ye, tüketici kredilerinde ise vade sınırının 36 aydan 48 aya çıkarılması birçok sektörde tüketimi hareketlendirecek gibi görünüyor. Örneğin bu yıl ilk çeyrekte daralan yılso-

“GERİ DÖNÜŞLER YAŞANACAK”

Bu düşüncemizi paylaşan bazı yatırımcılar da gelişmelerden bağımsız olarak Türkiye’ye ilgilerini devam ettiriyor. Yavaş yavaş geri dönüşler yaşanacak. Son dönemde Cevher Döküm’ün Meksikalı Tenedora Nemak’a, Oasis Medikal’in İsveçli Wellspec’e, Bome Sanayi Ürünleri’nin Hintli Trivitron Healthcare’e, BCS Teknoloji’nin Japon Hitachi Kokusai’ye, inHERA Capital olarak danışmanlığını yaptığımız Monopoli Sigorta’nın hisselerinin bir kısmının EMF Capital Partners’a satılışı yabancı ilgisinin kaybolmadığını gösteriyor.

ULUSLARARASI İLGİ

IFC, EBRD gibi uluslararası büyük kalkınma ve yatırım kuruluşlarının Türk şirketlerine yatırım yapıyor olmasını da olumlu gelişmeler arasında değerlendiriyoruz. Rusya ve İsrail’le ilişkilerin normalleşme süreci içine girmesi gibi olumlu gelişmelere tanık olduk. Bu pozitif faktörlerle, yatırım iştahının orta vadede düzeleceğini ve 2017’de bir sıçrama yaşanacağını düşünüyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.