GAYRİMENKULDE YÜKSELİŞ TRENDİ

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

DÜŞEN FAİZ ETKİSİ

15 Temmuz sonrasında GYODER sektördeki satışları canlandırmak için 39 üyesiyle 100’e yakın projeyi 10 yıl vadeli aylık 0,70’lik bir kredi faiziyle tüketiciye sunan geniş çaplı bir kampanya başlattı. Bu kampanyanın da etkisiyle Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısının ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,1 artarak 53 bin 784 olduğunu belirten NEF Yönetim Kurulu Başkanı ERDEN TİMUR, “Sektörün yaşanan olumsuzluklara rağmen yılı, geçen yılın 1-2 puan üstünde kapatmasını bekliyoruz” diyor. Timur, tüketici talebinde de özellikle Emlak Konut GYO ve GYODER kampanyalarının ardından bir yükseliş trendi gözlemlediklerini söylüyor. Önümüzdeki döneme dair beklentilerini de şöyle paylaşıyor: “Bu, gayrimenkul şirketlerinin yeni projelere odaklanmasını beraberinde getirecek. Ayrıca şirketlerde 15 Temmuz sonrası farklı bir hassasiyet oluştu. Finans, gayrimenkul gibi sektörlerin birbirini destekleyen adımlarını da hep beraber takip ediyoruz.

YUKARI YÖNLÜ REVİZYON

Biz de 14 Temmuz 2016’ya kadar bu yıl içinde Türkiye’de 1 proje daha yapalım mı diye kararsızken 15 Temmuz sonrası 3 yeni projenin startını verdik. 1,5 milyar TL yatırım tutarındaki bu 3 yeni projede toplam 3 bin 500 kişi istihdam edilecek. Bu süreçte bankaların faiz düşürme kararı da yine satışları doğrudan desteklemesi nedeniyle olumlu bir katkı sağladı.”

İNŞAAT MALZEMELERİNDE CANLANMA

Öte yandan hükümetin 23 ila 67 bin konut projesi gerçekleştirileceğini açıklaması inşaat malzemeleri sektörünü de heyecanlandırdı. Bu yıl yüzde 2,5-3 oranında büyüyeceği tahmin edilen sektörde büyüme beklentisi arttı. İMSAD Başkanı F. FETHİ HİNGİNAR, kısa ve orta vadede bu gelişmenin etkisiyle sektörde yüzde 5-10 arasında büyüme beklediklerini dile getiriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.