KATMA DEĞER ARTACAK

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

neli büyüme oranlarını görmeyi bekliyoruz.” MOSDER Başkanı İsmail Doğan da bankaların faizlerini yüzde 13 bandından yüzde 10’a çekmelerinin sektörde yüzde 10’luk büyümeye sebep olacağını ifade ediyor.

Ömrünü tamamlamış araçlara verilecek destekler ve Merkez Bankası’nın almış olduğu faiz indirim kararı da otomotiv sektöründe heyecanla karşılandı. Bu gelişmelerin iç pazarı hareketlendireceğini ifade eden Hyundai Genel Müdürü Önder Göker, ilk 8 ayda yüzde 5 düşüş gösteren sektörde kalan 4 ayda yüzde 8’lik bir artış beklediklerini söylüyor. “Yılın kalan son 4 ayından umutluyuz ve satışların eski seyrine döneceğini tahmin ediyoruz” diyor. Toyota Genel Müdürü Ali Haydar Bozkurt da otomotiv sektörüne yönelik teşviklerle sektörün ivmeleneceğini belirtiyor. “Bu yöndeki teşviklerle; vergi gelirleri artacak, istihdama katkıda bulunulacak ve otomotiv ile doğrudan ilişkili sektörlerdeki verimlilik üst seviyeye çıkacak” diye konuşuyor.

TOPARLANMA SİNYALLERİ

İhracat ayağında da güzel gelişmeler yaşanıyor. Rusya ve İsrail’le ilişkilerin yeniden düzelmesi yolunda atılan adımlar bu ülkelere yapılan ihracatta olumlu sinyaller olarak geri dönüyor. Akdeniz Ağaç Mamülleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Başkanı Bülent Aymen, İsrail’le ilişkilerin düzelmesiyle sektör olarak şimdiden geçen yılın ihracat rakamlarını geçtiklerini belirtiyor. Aymen, “Ağustos ayı ihracatı, geçtiğimiz yılın

AR-GE MERKEZİ SAYISI 4’E KATLANIYOR

Bu yıl açıklanan Ar-Ge reform paketinin ardından katma değerde artış yaratacak çalışmalar için düğmeye basıldı. Bu kapsamda Ar-Ge, yazılım ve tasarım faaliyetlerinden elde edilen kazançlar 31 Aralık 2023’e kadar gelir ve kurumlar vergisinden muaf tutulacak. Teşviklerle mevcut durumda 267 olan Ar-Ge ve tasarım merkezi sayısının 5 yıl içinde 1.000 olması hedefleniyor. ağustos ayına göre yüzde 10 artışla 52 milyon dolar oldu” diye konuşuyor.

Rusya ile ilişkilerin yeniden normalleşme sürecine girmesi gıdadan hazır giyime birçok sektörün ihracatına olumlu yansıyor. Yıllık büyümesi son dönemde yüzde 7’lere düşen gıda sektörünün son gelişmelerle birlikte yüzde 10’luk büyüme yakalaması bekleniyor. Elvan Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, Rusya pazarındaki düzelme, Uzakdoğu, Afrika ve Güney Amerika pazarlarındaki ilerlemelerin son dönemin güzel gelişmeleri olduğunu belirtiyor. Özellikle ihracat müşterileriyle gerçekleştirdikleri güven verici temasların da etkisiyle eylül ayında bir önceki aya göre siparişlerinin 3 kat artış gösterdiğini ifade eden Kadiroğlu, gıda sektöründe yıllık yüzde 10 büyüme için toparlanma sinyalleri geldiğine dikkat çekiyor.

Tekstil sektörü de Rusya ile yeniden olumlu ilişkiler kurulmasıyla rahat bir nefes alıyor. Türkiye’nin Rusya’ya yaptığı ihracat 2015 yılında yüzde 39,5 oranında azalarak 3,59 milyar dolara indi. Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) Başkanı Şenol Şenkaya, ağustos ayındaki görüşmelerde dış ticarette iki ülke arasında olması gereken seviyelere tekrar hızla taşıyacak kararlar alındığını belirtiyor. “Özellikle yılın son çeyreğinden itibaren hazır giyimde süratli bir toparlanma ve artış bekleniyor” diye konuşuyor.

İTHİB (İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı) İsmail Gülle de önümüzdeki süreçte Rusya ile ihracatta yüzde 100’e varan artış beklediklerini ifade ediyor.

YENİ PROJE SAYISINDAKİ DEĞİŞİM

İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı VEHBİ VARLIK, AR-GE merkezlerine yönelik bu düzenlemeyle endüstriyel cihazlar üreten şirketlerde yaratılan katma değerin yükseleceğini söylüyor. Sektörel olarak yeni proje üretiminde adetsel olarak yüzde 30-50 arasında artış, katma değerde de 2017 yılı için yüzde 2-3, 2018 yılı için yüzde 5-8 arası artış olabileceğini tahmin ediyor.

İHRACAT HEDEFİ

Plastik sektöründe de katma değeri artıracak önemli bir gelişme yaşanıyor. PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) ile T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı birlikte PAGEV Plastik Mükemmeliyet Merkezi kuruyor. PAGEV Başkanı YAVUZ EROĞLU, stratejik iş birliğiyle kurulacak merkezde yüksek teknoloji gerektiren ürünlerin üretimini sağlayacaklarını ifade ediyor. En önemli hedeflerinin katma değerli üretim sayesinde ilk aşamada kilo başına 2,8 dolar olan ihracat birim fiyatını 4 dolara çıkarmak olduğunu belirten Eroğlu, “Ayrıca katma değerli üretim sayesinde sektörümüzün direk ve dolaylı toplam ihracatını da dolar bazında yüzde 43 artıracağız” diyor.

İSMAİL GÜLLE

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.