“BİRKAÇ MİLYAR DOLARLIK YATIRIM PLANLIYORUZ”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - AHMET ZORLU / ZORLU HOLDİNG YÖNETİM KURULU BŞK.

ÖNEMLİ SONUÇLAR

Zorlu Grubu olarak Türkiye’de en çok istihdam yaratan 3 gruptan ve en büyük 4 ihracatçıdan biriyiz. Orta vadede birkaç milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyoruz. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası alınan tedbirler bu süreci ekonomik olarak bir sorun olmadan atlatmamızı sağladı. Rusya ile ilişkilerin yeniden tesisi, turizmin yeniden canlanmasının yanı sıra enerji projelerinin yeniden başlaması ve iki ülke arasındaki ticari ilişkinin yeniden güçlenmesi gibi önemli sonuçları olacak.

“DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTIR”

Benzer şekilde İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi de enerji başta olmak üzere bölgedeki ticari ilişkilere önemli katkılar sağlayacak. “Türkiye Ulusal Varlık Fonu”nun da kredi bulma maliyetleri düşünüldüğünde, büyük yatırımların ve dev projelerin finansmanında sağlayacağı desteğin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu da ülke olarak dışa bağımlılığımızı azaltır. Ayrıca piyasalardaki ani dalgalanmalara da bu fon sayesinde hızlı şekilde cevap verilebilir. Krizlere dayanıklılığımız daha da artar.

AKILLI TEŞVİK DEVRİ

Yapılacak düzenlemelerle görülüyor ki, artık ‘akıllı teşvik’ devrine geçiriyoruz. Her şeyin giderek akıllandığı bir dönemde bunun gerçekten faydalı bir değişim olduğunu düşünüyorum. Stratejik sektörleri hedefleyen ve ihtiyaca göre teşvikler ortaya koyan bu yaklaşım bizi daha verimli kılacak. Dünyada ekonomi alanında önemli atılımlar yapmış Güney Kore gibi ülkelerin hepsi bu tür modellerle başarıyı yakalamıştır.

KREDİ HACİMLERİ BÜYÜYECEK

Finans sektöründe aslında birçok olumlu gelişme söz konusu. Öncelikle Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıklarda yaptığı 100 baz puanlık indirim sektörde moralleri düzeltti. Burgan Bank Genel Müdürü Murat Dinç, bu indirimin piyasaya 2,3 milyar TL ve 1,3 milyar dolar olmak üzere toplam 6 milyar TL’nin üzerinde bir likidite sağlamasını bekliyor.

Türkiye’de kamunun yatırımlara devam ediyor olması da finans sektörü için umut vadeden önemli bir gelişme olarak görülüyor.

Finansbank Kurumsal ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ömür Tan, özellikle 2017 yılının proje finansmanı açısından oldukça yoğun geçeceğini ifade ediyor. 2017 yılı yatırım programında önemli bir değişiklik olmaması durumunda gelecek yıl proje finansman kredilerinde TL bazında yıllık yüzde 20-25’lik bir büyümenin de söz konusu olabileceğini söylüyor.

Albaraka Türk Genel Müdürü Dr. Fahrettin Yahşi de özellikle konut sektöründe kredi faizlerinin düşürülmesi ile bankaların bireysel segmentteki kredi hacimlerinin büyüyeceğini dile getiriyor.

Faktoringde 2015 yılında sürekli artış gösteren karşılıksız çek oranının 2016 yılında belli bir seviyeye oturmuş olması da sektörün en olumlu gelişmesi olarak gösteriliyor. Temmuz sonunda, adet bazında yüzde 3,6, tutar bazında ise yüzde 3,8’lik bir karşılıksız çek oranı olduğunu açıklayan TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar, “Artış artık durdu diyebiliriz” diyor. Yeni çek kanununun da sektör için umut veren bir gelişme olduğunu ifade eden Baydar, bunun sonuçlarını şöyle paylaşıyor: “Çekin bir ödeme aracı olarak kredibilitesi tekrar düzelecek.”

YATIRIM DA BÜYÜME DE HIZLANDI

GSM sektöründe 4,5G ve beraberinde mobilleşme ve dijitalleşme, sektörü büyüten önemli bir unsur olarak öne çıkıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu”na göre 15 Ağustos itibarıyla 622 farklı işletmeci BTK’dan elektronik haberleşme hizmeti sunmak üzere bin 9 yetkilendirme aldı. Bunların yılın ikinci çeyreği itibarıyla toplam gelirleri 11,2 milyar TL’ye yaklaştı, toplam yatırımları da 1,7 milyar TL’ye ulaştı. Geçen yılın aynı dönemine göre gelirler yüzde 16,2, yatırımlar ise yüzde 39,4 arttı.

Vodafone İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel’e göre bu büyümeyi 4,5G, mobilleşme ve dijitalleşme sağladı. Süel, 4,5G ile uygulama ekonomisinden nesnelerin internetine, bulut bilişimden kodlamaya pek çok alanda değişim yaşanacağını söylüyor. “Sektörümüzün hayat verdiği ekosistem hiç olmadığı kadar büyüyecek” diye konuşuyor.

Sektörün yaşadığı büyümeyi Vodafone ve Turkcell’in finansal performansında görmek de mümkün. Vodafone Türkiye’nin servis gelirleri 2016-2017 mali yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,5 artış gösterdi. Veri gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 65 arttı.

Turkcell de yılın ilk yarısında hem gelir hem FAVÖK ile tüm zamanların en yüksek sonuçlarına ulaştı. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Bülent Aksu, “Yılın ilk yarısında Turkcell Türkiye’de yüzde 8,9 büyüme ve yüzde 31,0 FAVÖK marjı kaydedildi. 2017’den daha da umutluyuz” diyor.

BÜLENT AKSU

FAHRETTİN YAHŞİ

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.