M

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ - Oaydin@capital.com.tr

V Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Vargı, Türkiye’den çıkan en büyük başarı hikayesi olan Turkcell’in fikir babası ve kurucusu. Bu özelliği onu girişimciler liginde zirveye taşıdı. Turkcell’le aynı dönemde KVK adlı bir teknoloji devi yarattı. Başarılarından olduğu kadar başarısızlıklarından da beslendiğini belirten Vargı, “Başarısızlıktan yılmamak lazım. Başarılı insanların pek çoğunun zor şartlardan ve mücadelelerden geçmiş olduğunu görüyoruz. O açıdan benimki de aslında sıradan bir başarı hikayesi” diyor.

Bir girişimci olarak fırsatları koklayıp bulmasıyla da öne çıkan Vargı, “Konjonktürü ve ihtiyaçları iyi anlamak lazım. Bazen deneme yanılma yoluyla da doğru fırsatları belirliyorsunuz” diye anlatıyor.

Son 2 yıl MV Holding için yatırımlarla dolu bir ajandayla geçti. Grubun konsolide cirosu 2015 yılında 2,93 milyar TL’ye ulaştı. Ortağı Muzaffer Akpınar’la kurucusu ve yöneticisi oldukları KVK’nın yüzde 60 hissesini devralarak tüm hisselerin sahibi olduklarını söyleyen Vargı, KVK’nın da ciddi bir değişimden geçtiğini söylüyor.

Enerji sektöründe Dost Enerji’yle yatırımlarına en verimli şirket olarak devam ettiklerinin altını çizen Vargı, teknoloji start up’larına hızlandırma ve fonlama desteği vermek üzere kurdukları StartersHub’tan başarılı teknoloji şirketleri çıkarmayı planladıklarını belirtiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.