“TURİZM İŞLERİMİZ OLUMSUZ ETKİLENDİ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİ RADARDA

Yeni yatırımlarımızda, teknoloji sahibi, kendini pazarında kanıtlamış ve global potansiyeli yüksek şirketlere odaklanmayı planlıyoruz. Yurt dışından da bu tarz yatırım fırsatları geliyor. Bunları da seçici olarak değerlendireceğiz.

AZINLIK AMA ETKİN

Bu tarz teknoloji yatırımlarımızda genelde anlamlı azınlık hissedar olacağız. Ancak her halükarda kendimizi yönetim kurulunda etkin, kurucu ekiple ortak konumunda ve proaktif destek sağlayan bir rolde görüyoruz.

GAYRİMENKUL DÜŞÜNMÜYORUM

Önüme son dönemde özellikle otelcilik ve gayrimenkul alanlarında pek çok yatırım fırsatı geliyor. Bu alanlarda zaten ciddi miktarda bir yatırımımız var ve şu aşamada bunu artırmayı düşünmüyoruz.

RÜZGARA EVET

Zaman zaman rüzgar enerjisi alanındaki teklifleri değerlendirebiliriz, ancak diğer enerji sektörlerine girme planımız yok.

DÜŞÜŞ DEVAM EDEBİLİR

Otellerimiz maalesef ard arda yaşanan terör olaylarından olumsuz etkilendi. Bu yıl İzmir Swissotel Büyük Efes’teki gelirlerimiz yılın ilk 6 ayında yüzde 22 oranında daraldı. Son hadiselerden sonra düşüşün devam edebileceğini öngörüyoruz.

PROJE İPTAL

Diğer otelimiz Mercure Taksim Otel ise İstanbul’da olması nedeniyle bu konjonktürden daha fazla etkilendi. Bu otelimiz maalesef Türkiye genelinde sektörün en çok darbe aldığı bölgelerden birinde. Beyoğlu Asmalımescit’te bir sanat oteli açmayı planlamıştık, ancak o projemizi beklemeye aldık. de hemfikir olduğu Google, Facebook, Uber, Airbnb gibi girişimcilik başarı hikayelerini çok ilginç buluyorum. Düşünün ki Airbnb’nin hiçbir gayrimenkulü yok ama dünyada en fazla konaklama odasını o satıyor. Uber’in envanterinde araba yok ama en fazla yolcuyu o taşıyor. Bu iş modellerini kuran girişimcilere hayran olmamak mümkün değil.

Turkcell’in kurucususunuz. Bir daha böyle bir girişime imza atacağınızı düşünüyor musunuz? Girişimcilik anlamında en büyük hayaliniz nedir? Ya da en büyük hayalimi gerçekleştirdim mi diyorsunuz?

Pek çok hayalimi gerçekleştirdim diyebilirim. Ben şahsen şirketin aktif yönetiminden çekildim ve işi profesyonellere devrettim. Yönetim kurulu başkanı olarak da önemli meseleleri takip etmeye devam ediyorum. Şirket olarak girişim sermayesi yatırımlarımızla Turkcell gibi büyük başarı hikayesi yaratma vizyonu olan girişimcilere destek vererek değer yaratmaya devam edeceğiz.

Teknoloji, konaklama ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteriyorsunuz. Grup olarak 2015 nasıl geçti? Ciroda nereye ulaştınız? 2016 nasıl gidiyor?

Son 2 yıl MV Holding için yoğun yatırımlarla ve önemli gelişmelerle doluydu. Holding konsolide cirosu 2015 yılında 2,93 milyar TL oldu. Öncelikle KVK’nın yüzde 60 hissesini devraldık. Böylece MV Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muzaffer Akpınar ile beraber zaten kurucusu ve yöneticisi olduğumuz KVK’nın yüzde 100 sahibi haline geldik. KVK son 2 yılda ciddi bir değişimden geçti. Turkcell’in distribütör yapılanmasını yeniden gözden geçirmesiyle birlikte KVK 2 distribütörden biri olarak Turkcell kanalına hizmet veriyor.

YURTTA DOLULUK YÜZDE 95

Residorm şirketimizin Balıkesir, Muğla ve Kırıkkale’de üniversite kampüslerinde öğrencilere hizmet veren yurtlarına veliler çocuklarını gönül rahatlığıyla yolluyor. Sektöründe en üst standartlarla konfor, güvenlik ve sosyal aktiviteler sağlayan yurtlarımızda toplam kapasite 4.000 yatağa yaklaşmış durumda. 2015-16 öğretim yılında yüzde 95 doluluktayız.

LIFECO’YLA DÜNYA MARKASI PLANI

Geçtiğimiz yıl The LifeCo şirketine ortak olduk. Wellness çok büyük bir global trend ve LifeCo’yu bir dünya markası haline getirme konusunda çok heyecanlıyız. Ortak olduktan sonra Ankara ve Phuket adasında yeni tesisler açan The LifeCo, Bodrum ve Antalya’da da faaliyetlerini sürdürüyor. Turizmdeki düşüşten onlar da bir miktar etkilendi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.