“TÜRKİYE’NİN EN VERİMLİ PORTFÖYÜNE SAHİBİZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

Ayrıca operatör kanalı dışında cep telefonu ve aksesuar perakendeciliği yapan noktalara, satış ve satış sonrası hizmetleri sağlıyor.

Bir başka yeni yatırımımız teknoloji start uplarına hızlandırma ve fonlama desteği vermek üzere Haziran 2015’te kurduğumuz ve yüzde 45,5 hissedarı olduğumuz StartersHub. Bu yapıyla İstanbul’un bölgenin girişimcilik üssü olmasına anlamlı bir destek veriyoruz. Son bir yılda 23 erken aşama teknoloji girişimine StartersHub üzerinden yatırım yaptık. Kendilerini her konuda desteklemeye devam ediyoruz.

Yeni yatırımlarla bu sayı her geçen gün artıyor. Diğer taraftan Türkiye’de faaliyet gösteren iki ayrı teknoloji girişim sermayesi fonunun ve orta ölçek şirketlere büyüme fonlaması ve destek sağlayacak yeni bir private equity fonunun da yatırımcısı olduk.

Grubun gelirlerinin dağılımı sektörel olarak nasıl? Burada bir değişim öngörüyor musunuz?

Cirosal olarak baktığımızda tabii ki KVK amiral gemimiz, ancak kârlılık olarak değerlendirecek olursak enerji işimiz bizim için sağlıklı, uzun vadeli kârlılık yaratacak bir alan. Otellerimizin de turizm sektöründeki krizden sonra düzenli bir kâr merkezi olmasını bekliyoruz. Tek-

RÜZGARA ERKEN GİRDİK

Yenilenebilir enerji sektörü bir dönem devletin de yönlendirmesiyle birçok yatırımcının ilgisini çekti ve çok sayıda proje lisanslandı. Biz bu sektöre erken aşamada girdik ve rüzgar enerjisi alanında başarılı projelere imza attık. Bugün de rüzgar enerjisi konusunda yatırımlarımıza devam ediyoruz.

HEDEF KÂRLILIK

Bu sektörde hedefimiz ölçekten ziyade verimlilik ve kârlılık. Nazar değmesin, Türkiye’nin en verimli rüzgar enerji santralleri portföyüne sahibiz. Santrallerimizin son 5 yıldaki kapasite faktörleri ortalamaları yüzde 40’ın üzerinde. Yeni yatırımlar için de çok seçici davranıyoruz. 2015 yılı itibarıyla ilk iki santralimizin kapasite artırım projelerini tamamladık.

ÜÇ YILDA 250 MW’A ULAŞIRIZ

Bu yıl 70 MW kurulu gücündeki 4’üncü santralimizin inşaatına başladık. 2017 yılı içinde faaliyette olan toplam kurulu gücümüz 185 MW’a ulaşacak. Ondan sonra da 3’üncü ve 4’üncü santrallerimizin kapasite artırım fırsatlarını değerlendirmek niyetindeyiz.

İKİ YENİ PROJE YOLDA

Ayrıca lisans başvuru yaptığımız bir projemiz ve ilaveten geliştirmekte olduğumuz iki projemiz daha var. Kapasite artırımları ve yeni alacağımız lisanslarla 3 yıl içinde 250 MW’a ulaşmayı ve bunu yaparken de portföyün kârlılığını aynı seviyede sürdürmeyi hedefliyoruz. noloji tarafındaki yatırımlarımızdaysa düzenli gelirden ziyade şirket değerlerinin artırılmasına odaklanmış durumdayız. Gayrimenkul ve enerjide işler nasıl gidiyor? Gayrimenkul geliştirme projemiz Beysu Konakları büyük ses getirdi. Ankara’da bugüne kadar yapılmış en lüks rezidans projelerinden biri olduğunu söyleyebilirim. 2016 Eylül ayında burada yaşam başlamış olacak.

Diğer taraftan bu yıl film stüdyoları işletmesi sektöründen çıkma kararı aldık. Bu kapsamda Güneşli ve Ayazağa’daki stüdyolarımızı tasfiye ettik. Güneşli’deki 40 dönümlük arazimiz yakında gayrimenkul geliştirme projesine dönüşecek.

Muzaffer Akpınar ve Ruhi Doğusoy ile ortak olarak kurduğumuz Dost Enerji şirketimiz başarılı bir şekilde faaliyetlerini sürdürüyor. 2015 yılında ilk iki santralimizin kapasite artırım projeleri tamamlandı. Dördüncü rüzgar santralimiz olan 70 MW kurulu güce sahip olacak Bergres’in inşaatına bu yıl başladık. 2017 Haziran ayında faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz.

2016 başında gerçekleştirdiğimiz önemli bir yatırımımız Türkiye’nin ödeme sistemleri alanında lider teknoloji tedarikçisi olan Cardtek’e oldu. Şu an için yüzde 19 hissedarız.

Cardtek’e yatırımınızı artırmayı düşünüyor musunuz?

Önümüzdeki dönemde bu oranı artırabiliriz. Cardtek, halihazırda Avrupa, Amerika, Ortadoğu ve Hindistan’da önemli projelere imza attı. Cardtek’in alanında global bir başarı hikayesi olmasına destek olmak bizi çok heyecanlandırıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.