“PAZAR PAYI İÇİN CİROYA ODAKLANDIK”

Capital (Turkey) - - ANALİZ - GÖRGÜN ÖZDEMİR / OTOKOÇ GENEL MÜDÜRÜ

YÜZDE 33 BÜYÜDÜK

Otokoç Otomotiv olarak 2014 yılında 3,9 milyar TL olarak gerçekleşen ciromuz, 2015 yılında yaptığımız yüzde 33’lük artışla 5,2 milyar TL’ye ulaştı. 2016 yılında ise otomotiv pazarında öngörülen daralmaya rağmen 5,8 milyar TL ciro gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

REKABET ARTTI

Otomotiv ve araç kiralama pazarının her yıl belirli bir ivmeyle büyümesi rekabetin artmasına ve buna paralel şirketlerin kâr marjlarının düşmesine neden oldu. Şirketlerin ciro büyüme hedeflerinin olmasındaki en önemli etken, pazar payını koruma veya artırmadır. Artan rekabetle birlikte daha fazla gündeme gelen ciro büyüme hedefi ile pazarda daha ulaşılabilir fiyatlar görülmeye başlandı. Ayrıca şirketler sadık müşteri oranlarını artırıp, yeni müşteriler kazanmak için farklı ürün ve hizmetler geliştirmeye odaklandı. çok yoğun olması nedeniyle kâr daralması yaşanıyor. Şirketlerin rekabet avantajı elde etmek için ciro büyüklüğünü önemsediğini belirten Songör, “Verimlilik ve kârlılık olmadan uzun vadede kurumların ayakta kalması pek mümkün değil. Ancak ciroyu geliştirmek de rekabet, satın alma avantajı, marka imajı gibi birçok açıdan son derece önemli” diyor.

ANA EKSEN CİRO

Pek çok şirket ölçek ekonomisinin getirilerine ulaşmak için cirosal büyümeyi öncelik olarak görüyor. Örneğin Akkök Holding CEO’su Ahmet Dördüncü, sanayi grubu olarak, kapasite kullanım oranlarını ve ciroyu artırmanın, ölçek ekonomisi etkisiyle doğal olarak kârlılığı da artıracağı gerçeğinin bilincinde olduklarını söylüyor. Dördüncü, “Dalgalanmalardan minimum seviyede etkilenmek için kâr marjları aynı kalsa bile kârlılığın hacmini artırmak bu gibi dönemlerde önemli bir yönetim stratejisi” diye devam ediyor.

Index Grup CEO’su Erol Bilecik, yaptıkları işin tanımı gereği “Yüsek satış-düşük kâr” ekseninde çalıştıklarını belirtiyor. Bilecik, “Ciromuzun belli bir seviyenin altında olması mümkün değil. Kârlılık yüzdesi de düşük olduğundan, ciro her zaman bizim ana eksenimiz” diyor.

DENGEYİ HEDEFLİYORUZ

Otokoç Otomotiv olarak pazar payımızı artırmak için büyümeye önem veriyoruz. Cirodaki büyüme doğrudan kârlılığı yaratıyor. Ancak tek başına ciroda büyümeye öncelik vermek yerine ciro ve kâr dengesini sağlayarak kârlı, istikrarlı ve sürdürülebilir büyümeyi hedefliyoruz.

KÂRLILIK ARTIYOR

Ciroda büyüme pazarda söz sahibi yapıyor. Pazar payımızı artırıyoruz ve yeni müşteriler elde ediyoruz. Mevcut müşterileri korurken, sadık ve memnun müşteri sayımızı artırıyoruz. Tüm bunların sonucunda kârlılığı artırmak söz konusu oluyor.

Bilkom CEO’su Cömert Varlık da cironun her şirket için önemli olduğunu belirtirken sürdürülebilir kârlı büyümeye odaklandıklarını söylüyor ve “Elbette bunun için yüksek ölçeğe, ciroya ulaşmak şart” diye konuşuyor. Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan da ölçek ekonomisinden faydalanmak için ciro büyümesini önemseyenlerden. Arıkan, “Büyüyen pazarda pazar payını artırarak daha fazla müşteriye dokunmak için ve kârlılığa yaptığı olumlu katkı nedeniyle ciro büyümesi önemli göstergelerimizden biri” diye konuşuyor.

Coşkunöz Holding CEO’su Emin Ataç, ciroda büyümenin en önemli getirisininse sabit genel gider ve çalışan maliyetine rağmen, ölçek ekonomisinden dolayı faaliyet kârının artırma imkanı olduğunu söylüyor.

DRD Genel Müdürü İlkay Ersoy, önceliklerinin kâr büyümesi olduğunu söylüyor ancak ciro büyümesinin katkısına da değiniyor. Ersoy, “Önce filo büyür. Filo büyüklüğü ile beraber ölçek ekonomisinin devreye girmesi sonucunda, çok ciddi maliyet avantajları sağlanır” diyor.

NAKİT AKIŞI SAĞLIYOR

Şirketlerin cirosal büyümeyi öncelik olarak hedeflemelerinin bir diğer önemli nedeni ekonomik açıdan zor

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.