7 ŞİRKETİN CİROYU ARTIRMA PLANLARI

Capital (Turkey) - - ANALİZ -

YENİ PAZARLAR

Boydak Holding, ciroyu büyütmek için mevcut pazarları korurken yeni pazar arayışını sürdürüyor. Grup son dönemde özellikle mobilyada Euro Bölgesi’nde mağazalaşmayı artırdı. Türkiye’de yeni konsept mağazalarını hayata geçirdi.

ÖLÇEK

Mars Logistics Yönetim Kurulu Başkanı GARİP SAHİLLİOĞLU, son yıllarda giderek artan oranda kârlılıkların düştüğünü ve kârlı büyümeyi sağlayabilmenin en önemli yollarından birinin ölçek ekonomisi olduğunu düşünüyor.

VERİMLİLİK

Coca-Cola İçecek CEO’su BURAK BAŞARIR, hem hacimlerini hem net satış artışını destekleyecek uygulamalar yaptıklarını belirtiyor. Maliyet ve faaliyet giderlerini düşürecek verimlilik çalışmaları yürüttüklerini söyleyen Başarır, “Kapasite yatırımlarını tamamladığımız için düşük yatırım harcamalarıyla 2016’da serbest nakit akışı sağlamayı hedefliyoruz” diyor.

REKLAM

PVM Türkiye Sakız Kategorisi Pazarlama Müdürü ÇİĞDEM TÜZÜNER SERİM, ciro artışı için düzenli reklam yatırımları yaptıklarını söylüyor. Serim, “Tüketici gözünde ön planda olmak için ürünlerimize aktif reklam desteği veriyoruz. Doğru ürün konumlandırmasıyla ve yeni lansmanlarla ciroya katkı sağlamayı hedefliyoruz” diyor.

YATIRIM

Yataş Grup CEO’su NURİ ÖZTAŞKIN, “Yataş Grup olarak 2016 yılı sonuna kadar 293 kişilik bir istihdam sağlamayı planlıyoruz. Aynı zamanda kapasite artırıcı, verimliliği yükseltici şirket içi eğitimlerimiz ve yatırımlarımız da devam ediyor” diye konuşuyor.

YENİ MÜŞTERİ

CEVA Lojistik Balkanlar, Ortadoğu ve Afrika Bölge Başkanı FUAT ADORAN, sunmuş oldukları hizmeti her geçen gün daha da iyileştirmeye çalıştıklarının altını çiziyor ve “Hizmet kalitemizin getirisi olan müşteri memnuniyetleri ile müşterilerimize farklı iş süreçlerinde de yardımcı oluyoruz. Yeni sektörlerle, yeni müşteriler kazanıyoruz.”

YENİ İŞLER

Nurol Holding CEO’su UĞUR DOĞAN, cironun korunması ve büyütülmesi adına yeni iş kazanımlarının önem taşıdığını söylüyor. Doğan, “Sürekli iş geliştirme faaliyetleri yapıyoruz. Yurtiçinin yanı sıra yurtdışında yeni coğrafyalara girişlerin sağlanması ve yeni proje fırsatlarının değerlendirilmesi önem taşıyor” diyor. zamanlarda finansal güce erişmek. Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem de konuya bu noktadan bakıyor ve ekliyor: “Ciro büyümesiyle finansal yapının kısa vadeli güçlenmesi şirketin geleceğine katkı sağlıyor. Hedeflere ulaşılması açısından ciro büyümesini önemsiyoruz. Tutturulan ciro hedefi, kârlılığı getiriyor. Dalgalı ekonomik ortamlarda finansal yapının gücü büyük önem kazanıyor. Eğer nakit ihtiyacınız söz konusu ise ciro işletme için zorunlu hale geliyor, kâr arka planda kalıyor.”

Medicana Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Bozkurt, 2015’te yüzde 19 oranında büyüdüklerini 2016’da da yüzde 15 büyüme hedeflediklerini söylüyor. Bozkurt, metrekare bazında büyük alan içeren hastanelere yatırım yaptıklarını, bu nedenle doluluk oranlarını belirli seviyelerde hedeflediklerini belirtiyor. Bunun ciro büyümesini gerektirdiğine dikkat çekiyor ve ekliyor: “Ciroda belirli büyüme aralıkları şirketin kârlılık oranlarını ve nakit akışını güçlendiriyor. Bu da yatırımın geri dönüşünü ve yeni yatırım finansmanını daha mümkün hale getiriyor.”

Gübretaş Genel Müdür Vekili Ferhat Şenel, ciro büyümesinin şirketin imkanlarının genişlemesiyle yeni yatırımlar için kaynak ve motivasyon oluşturduğunu söylüyor. Şenel, “Artan kâr sayesinde de paydaşlarımızın memnuniyetini sağlamış oluyoruz” diye konuşuyor.

EN SAĞLAM KALE

Ciroya dönüşün en önemli nedenlerinden biri de yüksek sabit maliyetler. Hilton Dalaman Genel Müdürü Tunç Batum, enflasyonist bir ortamda, sabit maliyetleri yüksek olan her şirketin cirosal büyümeyi tercih ettiğini öne sürüyor. Batum, şöyle devam ediyor: “Turizm, özellikle de otelcilik maliyetleri kısarak başarı sağlayabileceğiniz bir sektör değil. Şalteri çevirip üretimi durduramazsınız. Ciro büyüklüğünün, sabit ve değişken maliyetlerinize karşı sağlam bir kale görevi gördüğünü söyleyebiliriz.”

Sofra/Compass Group Türkiye CEO’su Nihat Kartal, “Cirosal büyüme, büyük ölçekli satın almanın getireceği maliyet avantajını sağlıyor. Operasyonel ve sabit giderlerimizin oransal payını da aşağıya çekerek kârlılığımızı yükseltmeye destek oluyor” diyor.

Asaş Alüminyum Genel Müdürü Bülent Atabay, büyümeyle birim maliyetlerinin düştüğüne, stok ve nakit çevrim hızlarının arttığına dikkat çekiyor. Atabay, “Böylece kârlılığınızda ve pazara hakimiyetinizde artış olur. Kritik nokta, verdiğiniz tavizlerle elde ettiğiniz avantajların bir dengede tutulabilmesi. Bu yapılamazsa hem fiyatlar anlamında başladığınız noktaya dönemezsiniz hem önemli bir alacak riskiyle baş başa kalırsınız” diye konuşuyor.

Penta Teknoloji Genel Müdürü Mürsel Özçelik ise neden ciro büyümesini hedeflediklerini şöyle açıklıyor: “Pazar payımızı korumamız hatta liderliğe yükselmek için ciro büyümesine ihtiyacımız var. Ciro büyümesinin bir başka etkisi de hem operasyonlar hem enflasyon ne-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.