“SÜREKLİ YATIRIM YAPIYORUZ”

Capital (Turkey) - - ANALİZ - HASAN SÜEL / VODAFONE TÜRKİYE İCRA KURULU BŞK. YRD.

YÜZDE 27 BÜYÜDÜK

Toplam gelirlerimiz, yüzde 27’lik büyümeyle 2015-2016 mali yılında 9,3 milyar TL’ye ulaştı. 2015-2016 mali yılında 4,5G lisans bedeli dahil 4,2 milyar TL’lik yatırım yaparak bugüne kadarki toplam yatırımlarımızı 18 milyar TL’nin üstüne çıkardık. Yaptığımız yatırımlarla ciromuzu da artırmaya devam edeceğiz.

BÜYÜME LİDERİ

Vodafone Türkiye sadece ciroda değil kârlılıkta da büyümeyi hedefliyor. Elde ettiğimiz kârlılığı yatırıma dönüştürüyoruz. Sektörümüzde hem ciro hem kârlılık büyümesinde lider konumda bulunuyoruz. Ciromuzu büyütmek için sürekli yatırım yapıyoruz. Hem ciroda hem kârlılıkta büyüme stratejimiz Türkiye’nin dijital dönüşümüne ivme kazandıracak yeni yatırımlar yapmamıza fırsat veriyor.

ISS Türkiye CFO’su Oral Yalman, belli bir pazar payı almak üzerine odaklandıklarını belirtiyor ve “Cirosal büyüme için gerektiğinde kârlılıktan feragat ediyoruz. Bazen de vade yapıyoruz” diyor.

Baydöner Genel Müdürü Bülent Polat ise satışları artırmaya yönelik yapılan tüm maddi eylemlerin kârlılığın düşmesine ve finansmanın zorlanmasına neden olabildiğini vurguluyor.

Grubu için cironun çok anlamı olmadığını söyleyen Yıldırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım ise “Yıl sonu bilançolarına baktığımızda çok büyük cirolar yapan şirketlerin zarar ettiğini veya yeterli kâr yapamadığını sık sık görüyoruz. Bu şirketler uzun vadede büyüme sorunu yaşıyor, hatta ayakta kalamıyor” diye yorumluyor.

NE KAZANDIRIYOR?

Cirosal büyümenin kazandırdıklarına gelince… Toros Tarım Genel Müdürü Hakan Göral, ölçek ekonomisine ulaşarak büyüme ve gelişmenin, önemli fonları kullanabilmelerini sağladığını belirtiyor ve ekliyor: “Büyüme adeta bir kartopu etkisiyle beraberinde yeni büyümeyi getiriyor. Pazarlarda etkin olabilmek, daha derin ve yapısal pazar verilerine ulaşabilmek, verimli üretim ve tedarikle yeni planlamalar yapabilmek de en önemli getiriler olarak sıralanabilir.”

Boyner Büyük Mağazacılık CEO’su Deran Taşkıran, “Ciro ile birlikte şirket büyüyor, yatırım gücü artıyor. Tüm bu olumlu gelişmelere bağlı olarak müşterilere daha iyi hizmet sunmak, onları yenilikçi hizmetlerle tanıştırmak mümkün oluyor. Ciro büyümesi, şirket ve müşteri memnuniyeti açısından çok önemli katkılar sağlıyor” diyerek ciroya yönelişlerini açıklıyor.

Marmarabirlik Genel Müdürü İbrahim Minareci, pazar paylarını korumak için ciroyu artırmaya çalıştığını belirtiyor. Minareci, ciro büyümesiyle kazandıklarınıysa şöyle anlatıyor: “Sabit maliyetler düşüyor, verimlilik, pazar payı ve kârlılık artıyor. İşletmenin sürdürülebilirliği sağlanıyor.”

Türk Traktör Genel Müdürü Marco Votta, şirket politikası olarak her zaman kârlılığın artmasını benimsediklerini söylüyor. Votta, ciroyu büyütürken kârlılığı da artırmanın ana hedefleri olduğunun altını çiziyor. Cirosal büyümenin kazanımlarını ise şöyle anlatıyor: “Ciroda büyüme demek, TürkTraktör’ün de büyümesi demek. Devamlı, uzun vadeli geleceğe güvenle iş yapan TürkTraktör, bu sayede insan kaynaklarına, üretime, AR-GE’ye daha fazla yatırım yapabiliyor.”

HAKAN GÖRAL

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.