DERS ALDIM”

Girişimcilikle ve başarılı olmakla ilgili yazılan her kitapta ve profesyonel tavsiyede sıkça, başarısızlığın başarıya giden yolda kaçınılmaz bir basamak olduğu vurgulanır. Elbette her başarılı girişimcinin pek çok ‘başarısızlık öyküsü’ de var. Bazıları ço

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - Oaydin@capital.com.tr

ÖZLEM AYDIN AYVACI

oğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, Doğtaş Mobilya’da yakaladığı başarıyı her denediği işte gösteremedi. Sucuk işi bunlardan biriydi. Doğan, bu girişiminin hikayesini şöyle anlatıyor: “1992’de memleketim Biga’da sanayicilerden oluşan BİGİAD’ı kurduğumuzda Biga’da iş fırsatları neler olabilir diye düşünürken arkadaşlardan biri ‘Sucuk fabrikası kuralım’ diye fizibilite sundu. Beş ortakla Kale Et Entegre Anonim Şirketi’ni kurduk. Buzhane kiraladık, makineleri aldık, sermayeyi koyduk, sucukları üretmeye başladık. Panelvana sucukları yükleyip İstanbul’a gönderdik.”

Ancak atasözünde olduğu gibi “Evdeki hesap çarşıya uymadı.” İlk yanlış hesap yolda kendini gösterdi. Biga’dan gönderilen sucuklar 1.000 kg idi. İstanbul’a varınca 800-900 kg’a düştü. İlk defa orada öğrendiler: “Sucuk bekledikçe suyunu çekip kuruyor ve kilosu düşüyormuş.” Bu dersten sonra İstanbul’a dağıtım için bir toptancıyla anlaşma yoluna gidildi. Yine sucuklar gönderildi. Tam, “Bilen biriyle girdik, bu kez olacak” derken, toptancının yanlış seçildiği anlaşıldı. Çünkü, verilen çekler sahte çıkmıştı. Davut Doğan sonrasını şöyle anlatıyor:

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.