“İLK DERSİMİ İLK İŞİMDE ALDIM”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

yor: “Eskiden düşünüp taşınır başarısızlık hikayelerimden en çarpıcı olanını anlatmaya çalışırdım ama şimdi diyorum ki başarı hikayen, başarısızlık hikayenden 1 fazla oldu mu korkma yola devam.”

ÖNDER’İN ÇİN MACERASI!

Girişimcilikten profesyonelliğe her işte ve pozisyonda başarı elde eden Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, kendi başarısızlık anısını ise şöyle anlatıyor: “Genç bir girişimci olarak, 1998 yılında Çin’e ilk gittiğimde orada başarılı bir ortaklık yaparak Türkiye’ye daha fazla yatırım çekmek amacıyla iş planları hazırlamıştım. Fakat şimdi görüyorum ki iş planlarımı daha detaylı hazırlayarak oradaki yatırımcıları daha iyi ikna edebilir ve Türkiye klima pazarına bir ortaklıkla girebilirdim. Fakat distribütör olarak pazara girmeyi tercih ettim ve ilk dönemlerde çok fazla sıkıntı çektik. Ama distribütörken

İLK DERS TRABZON’DA

Bugün Zorlu Grubu olarak 150’yi aşkın ülkeye ihracat yapıyor ve 60’ı aşkın şirketle yaklaşık 27 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Tabii bu başarılar birden gerçekleşmedi. Hatalarımız, sevaplarımız, başarılarımız ve tabii ki başarısızlıklarımız da oldu. 15 yaşında ilk işimi kurdum. Yaşıtlarım sokakta top oynarken ben Denizli Babadağ’dan yola çıkıp hiç bilmediğim bir yer olan Trabzon’da dükkan açtım. Çok cesurdum ama ilk ve en önemli dersimi de burada aldım.

ZARARI PAZARDA KAPATTIM

Yıl 1960’tı, hiç unutmuyorum. İşler çok iyiydi. 700 bin liralık satış yapmıştım. Sevinçten uçacak gibiydim. Fakat yılın sonunda bilançoya bir baktım, 10 bin lira zarar. Beni bir korku aldı, babama ne cevap verecektim. O gün orada her şeyi bırakıp geri dönebilirdim ama yapmadım. Başarısızlığımdan ders çıkardım. Neyi, nasıl farklı yapabilirim ve sonucu değiştirebilirim dedim. Satış kanalımı farklılaştırdım. Dükkanda satılmayan malları hafta sonları pazarda satarak bu zararı kapattım.

VAZGEÇME ŞARTLARIM

Ayrıca gerçekten olmuyorsa vazgeçmesini de bilmek gerekiyor. Tabii önce çalışmak, o işin gereği neyse onu yapmak ve o işin sahibi olmak konusunda her şeyi yapmalı. Baktınız hala olmuyor, işte orada durmalı. Benim buradaki kuralım basit: Sorun nerede, ipler benim elimde mi, devam edersem sonuç ne kadar değişir? Eğer bu sorular beni pozitif bir sonuca götürmüyorsa o işi, o andan itibaren hızlıca bırakmak gerekiyor. Yoksa ciddi bir sermaye, zaman ve insan gücü kaybedebilirsiniz.

BAŞARISIZ İŞLER

Bizim de geçmişte Zorlu Grubu olarak aldığımız böyle kararlar oldu. Örneğin Rusya pazarına enerji alanında yatırımlarımız oldu. Çok fazla çaba sarf ettik ama verimli sonuçlar alamadık. Her pazarın farklı dinamikleri var ve bu bazen sizin yapınıza uymuyor. Bu bizim için önemli bir ders oldu. Daha önce sağlık sektörüne yazılım konusunda yatırımımız oldu. Tecrübesiz olduğumuz bir alandı, olmayacağını anladık ve son verdik.

ÖNCE ÇIRAK OLACAKSIN

Başarısızlıklardan çıkardığım birçok ders oldu, onları da iş hayatım boyunca kullandım. Öncelikle insan çıraklığını yapmadığı bir işin ustası olamaz. O yüzden mutlaka yaptığım her işin içinde olmayı, işin mutfağını bilmenin çok önemli olduğunu öğrendim. Ben o yüzden sık sık tesislerimizi ve fabrikalarımızı ziyaret eder, orada her kademeden çalışma arkadaşımla sohbet ederim. Başarısızlığın temel sebeplerinden biri de bir işi sürekli aynı şekilde yaparak başarılı olacağımıza ve rakiplerimizi geçeceğimize inanmaktır.

TEKSTİLDEN ELEKTRONİĞE

Vestel’i aldığımızda herkes bizim için ‘Bunlar tekstilci, elektronikten ne anlar’ diyordu. Oysa bizim teknolojiyle ilişkimiz Vestel’le başlamadı. Tekstil sektöründe çalışırken dünyadaki teknolojik yenilikleri yakından izliyor, makine parklarımızı ona göre sürekli yeniliyorduk. Vestel’i almadan önce elektronik sektörünü çok iyi araştırmış, ev ödevimizi yapmıştık. İşinin ehli profesyonelleri de işin içine katınca başarılı olduk, tüm dünyaya kendimizi kabul ettirdik. Eğer öğrenmeye açık olmasaydık kesinlikle başarısız olurduk.

AR-GE ÖNEMLİ

Ayrıca AR-GE’ye önem vermeyen bir şirketin, hele bu dönemde kesinlikle başarısız olacağını düşünüyorum. Bu yüzden Vestel’i aldığımızda ilk değiştirdiğimiz şey AR-GE olmuştu. Vestel’de bugün 15 bin metrekare AR-GE alanımız var. Satış gelirlerimizin yaklaşık yüzde 2’sini AR-GE’ye ayırıyoruz.

/ ZORLU HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.