“KÖPEKBALIĞI İŞİNDE YANILDIM”

MURAT VARGI

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

ALMANYA’DAN TALEP GELDİ

1980’li yılların başında rahmetli Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın çıkarttığı 24 Ocak Kararları’ndan sonra Türkiye ekonomik politika olarak ihracat ağırlıklı ve dış satıma öncelik tanıyan bir strateji izlemeye başladı. Ben o zaman Penta Dış Ticaret’in ortak yöneticilerindendim. Almanya’dan köpekbalığı talebi geldi. Bu konuda uzman olduğunu söyleyen, balık ihracatıyla uğraşan bir şirketi kendimize tedarikçi olarak seçtik.

BALIKÇILARI İKNA EDEMEDİK

O zamanlarda Marmara Denizi’nde tespitlerimize göre köpekbalığı mevcuttu. Ancak yerli piyasada talebi olmadığından balıkçılar tutmuyordu. Biz balıkçıları organize ettik. Onların ilgisini çekecek bir fiyat teklifi ve Norveç’ten getirdiğimiz balık takımlarını verdik. Fakat balıkçılar pek ilgi duymadı. Ona rağmen bir tır dolusu balığı temin ettik. Bir soğuk hava deposu tutarak temizledik ve soğuk zincirde Almanya’ya gönderdik. Ancak ithalatçı firma balıkların bozuk geldiği gerekçesiyle paramızı ödemedi.

PARAYI ZOR KURTARDIK

Tırın kapısını açtıklarında balıkların bozulduğunu ve koktuğunu söyledi. Kaldı ki bizim elimizde hem yükleme anında hem de boşaltma anında balıkların hijyene bağlı olarak bağımsız İsviçre SGS şirketinden bir kalite raporu mevcuttu. Avukatımızı devreye sokup zor bela paramızı aldık ve iş zararla kapandı. Buna bağlı olarak teşebbüsümüz devam etmedi. Ancak Türkiye’de ilk köpek balığı ihracatını yapan firma olmuş olduk.

DENEYİMSİZDİK

Başarısızlığımızın sebepleri olarak şunları sayabilirim. Birincisi yeni bir işti ve deneyimsizdik. Sektör yeniydi. Üretim sürecinde yeterli bilgiye sahip değildik ve müşteri hakkında önceden yeterli referansları alamadık. Deneme yanılma yöntemiyle işi yaparken öğrenme sürecini yaşadık. Ve bu işi Türkiye’de yapan ilk şirkettik.

/ MV HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.