“KENDİMİ PAZAR DİNAMİKLERİNE GÖRE FORMATLAYAMADIM” / AKYİĞİT TEKSTİL YKB

EKREM AKYİĞİT

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

ALAYLIYIM

İş yaşamım boyunca yapamadıklarım arasında en önemlisi pazar dinamiklerini inceleyip kendimi oraya göre yeniden formatlayamamam oldu. Altyapıdan gelen alaylı biriyim.

ZİRVEYE HIZLI ÇIKTIM

Yükseklerde ortaya çıkacak hava vs. sorunlarını bilmediğim için olması gerekenden daha hızlı zirveye çıkınca problemler keşkeleri çoğalttı. Bu kadar çok keşke ile ilerlemek mümkün olmadı, şirketi yönetmekte zorlandığımız zamanlar oldu.

YANLIŞ ŞEYLERİ YÖNETMİŞİM

İş yapmak bütçe ve plan yapmaktan daha çok bildiğim ve hoşlandığım süreçti, yanlış şeyleri yönetmişim. En büyük hayal kırıklığımı sözleşme hukukunda yaşadım.

SÖZLEŞME HUKUKU ÖNEMLİYMİŞ

İşler keyifliden durağana geçince o güne kadar önemsediğim etik değerlerin bazı insanlar ve hatta kurumlar için hiçbir anlamının, değerinin olmadığını gördüm. Dolayısıyla sözleşme hukukunun şirket yönetimindeki önemini anladım. mek üzere gemi yedek parça temsilciliği üzerine bir şirket kuruyor. Ancak 1986 yılında 2 yıllık serüvenin sonunda üçüncü ortak tarafından dolandırılıp iflas etmiş bir şekilde ortada kalıyorlar. Beraber büyüdüğü akrabası, 2 yıl boyunca şirketin sermayesini oluşturmak için biriktirdikleri kazancı ana firmadan tahsil ederek yurtdışına kaçmış. Bu parayla o zamanlar Londra’dan bir ev alınabiliyormuş. Ergün, şöyle anlatıyor: “O kadar kötü battık ki işsiz, ofissiz kaldım ve borçlandım. Pahalı ancak o yaşta olması da çok değerli bir tecrübe olarak hayatıma yansıdı. Bin kişi bana tavsiye verseydi, bu kadar etkili olmazdı.”

SABRİ YİĞİT NEYİ UNUTAMADI?

Digicom Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Yiğit, babasının sayesinde çok küçük yaşlarda ticaretin içinde yer alıyor. Okul hayatı devam ederken bir yandan da rahmetli babası Nuri Yiğit’in yanında çalışıyor. İşte Yiğit, “en kıymetli başarısızlığım” dediği deneyimi de bu dönemde edinmiş. Yiğit, “Başarısızlıklarımı bu zamanlarda yaşayıp, geleceğime yatırımı yaptım. Bu yüzden canım babama ne kadar dua etsem azdır” diyor. Öyküsünü ise şöyle anlatıyor:

“Daha 11-12 yaşlarındayken babam bana para verip, şehirlerarası ödemeler için beni otobüsle uzun yola göndermeye başladı. Kars’tan yola çıkıp ticaret yaptığımız birçok firmaya gidip geldim, yanımda da hep hatırı sayılır miktarlarda para oluyordu. Yine bir gün o meşhur Bond çantamda 100 bin TL parayla Kayseri’ye doğru yola çıktım. Kayseri yolundayken Sivas aktarması sonrasında uyuyakalmışım. Uyandığımda çanta da içindeki paralar da yok olmuştu. Muhtemelen yolda inen biri çantamı da alıp gitmişti. Tabii fark ettiğim anda otobüsü birbirine kattım ama nafile. O şoku yaşayıp elimden hiçbir şey gelmemesi berbat bir kaybetme duygusuydu. Orada kaybettiğim şey paraydı, fakat uyuyakalıp ya da farkına varmayıp kaybettiğiniz şey, her zaman sadece para olmayabilir. Hala hatırlarken hem içimi acıtan hem gülümseten en kıymetli başarısızlığımdır.”

ŞÜKRÜ ERGÜN

SABRİ YİĞİT

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.