“IOT İŞİMİZİN AYRILMAZ BİR PARÇASI OLACAK”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

geçtiğimiz birkaç yıl içinde en önemli yatırımlarımız arasında yer alıyordu.

Önemli projelere bir başka örnek ise şu anda yaklaşık 11 bin mühendisin çalıştığı Hindistan’daki mühendislik lokasyonumuz Bengaluru’nun büyütülmesi.

2016 ve sonrasında büyüme nereden gelecek?

Bosch hem bir yüksek teknoloji şirketi hem bir servis tedarikçisi. Bu nedenle hem yenilikçi ürünlerle hem yenilikçi servislerle büyüme yaratmayı hedefliyoruz. Bu kombinasyon, ağa bağlı dünyada yeni iş alanları açmamızı sağlayacak.

Aynı zamanda geleneksel iş alanlarımızı da koruyoruz. Bosch, gerçek sürüş koşulları da dahil olmak üzere dizel motorun Euro 6 emisyon standardına uyması için gerekli olan teknolojiye sahip. Ticari araçlarda artık hem yolda hem test tezgahında nitrojen oksit (NOx) emisyonlarına yönelik katı yasal limitlere uyabiliyoruz. Dizelle çalışan binek otomobillerde de dizel motorun temiz ve ekonomik olmasını sağlayacak teknolojiye sahibiz. Zaten dizel motorun yüksek seviyeli

SENSÖRDE LİDERİZ

Boş veya dolu olduğunu belirten, bir park yeri gibi nesnelere nasıl hissedeceğini öğreten şey sensörlerdir. Bosch, mikromekanik sensörler işinde global pazar lideri. Sensör işimiz çift haneli olarak büyümeye devam ediyor. 2015’te satışlar, ilk kez 1 milyar Euro seviyesini aştı. Nesnelerin interneti (IoT), bağlanabilirliğin beyni olarak bir yazılım platformuna ihtiyaç duyar. Bosch IoT Suite ile böyle bir beyni sunuyoruz. Şu anda bile 5 milyondan fazla nesne, Suite’in bileşenlerini kullanarak ağa bağlanıyor.

BULUT KOZUMUZ

Nesnelerin interneti için sensörleri, yazılımları ve servisleri tek bir kaynaktan sağlayan Bosch dışında çok az sayıda şirket bulunuyor. Bunu yapacaksanız, bağlanabilirlik işine dair tüm kozları elinizde bulundurmanız gerekir. Bizim elimizde tek bir koz eksikti ve bunu da 2 ay önce ekledik. Berlin’de Bosch Ağa Bağlı Dünya Endüstri Konferansı’nda, nesnelerin internetine yönelik kendi bulutumuzun sunumunu yaptık.

HERKESE AÇILACAK

İlk olarak kendi çözümlerimiz için tasarlanmış olan bulut, 2017 yılından itibaren diğer şirketlere de sunulacak. Böylece IoT işimizin ayrılmaz bir parçası haline gelecek. Bosch IoT Cloud ile sadece büyük bulut altyapısı sağlayıcılarıyla rekabet etmiyoruz. Bizim için daha da önemli olan şey bulutun, nesnelerin internetiyle ilgili olarak başka kimsenin sunmadığı üç özellik sağlaması.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.