“YEMEK YAPMAK YARATICILIK İŞİ”

Capital (Turkey) - - KARİYER - ONAT ANGI

SONSUZ OLASILIKLAR DÜNYASI HAYAL GERÇEK OLDU

O tarihlerde üretimi ve ihracatı olmayan daha çok transit ticaret ve ithalata aracılık eden Aves bugün 139 milyon dolar ihracatla Türkiye’nin en büyük 150 ihracatçısı içinde yer alıyor. Dün Londra’da petrol fiyatlarının Rus ekonomisine etkisini anlatan bir sunuma katıldım ve aynı aksam Royal Albert Hall’da Jose Carreras’ı dinledim. Şu anda üniversite sıralarında hayalini kurduğum şeyleri yaşıyorum desem sanırım yalan olmaz. “İkinci hayalim de yazarlıktı. Bazı yerel gazetelerde köşe yazıları yazdım. Üçüncü kitabım olan ‘İş’te Tecrübelerim’ nisan ayında piyasaya sunuldu. Şu anki işimi yapmıyor olsaydım köşe yazarı olmak isterdim.” Bir diğer girişimci, Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın girişimcilikten çok mutlu ama küçükken hep futbolcu olmak istemiş: “Küçüklükten beri futbola yoğun bir ilgim vardı. Oynamayı da çok severdim. Tabii şimdi bu kiloyla oynamak mümkün değil ama eskiden günde kaç maç yaptığımızı bile hatırlamıyorum. Futbol konusunda bence bayağı da yetenekliydim. Artık oynamasamda izleyici olarak futbola ilgimi devam ettiriyorum.” Şu anda yaptığım işi çok seviyorum fakat bunun dışında bir iş seçmem gerekse Michelin yıldızlı bir lokantada şef olmak isterdim. Yemek yaparken insan çok yaratıcı olabiliyor. Sonsuz olasılıklar dünyası yemek... Yaptıklarını güzel bir şekilde sunup insanların hem karnını doyurup hem de damaklarını çatlatabilmek heyecan verici olurdu.

DIŞ TİCARET HAYALİ

Üniversite yıllarındaki hayalim ise dış ticaret yapmaktı. İthalat/ihracat yaparak farklı ülkeleri tanımak ve seyahat etmek istiyordum. Son sınıfta Ankara’da dış ticaret müsteşarlığında staj yaptım. Stajıma ithalat genel müdürlüğünde mevzuat dairesinde başladım. Normalde 3 gün sonunda başka birime geçmem gerekirken, ilgi ve merakım nedeniyle beni tüm hafta daire başkanlığında tuttular. Stajın son günü bana iş teklif ettiler.

BANKACILIK OKULU

Aynı gün Ziraat Bankası’nın bankacılık okulunun son mülakatına girdim ve kazandım. Aklımda hep dış ticaret vardı. Bankacılık okulunu bitirince Ziraat Bankası bünyesinde Türkiye’de sadece üç tane olan dış işlemler ihtisas şubesini tercih ettim. Ancak bir gün Mersin’den bir teklif geldi. Genç ama dinamik ve gelecek vadeden bir firmaydı ve kurumsallaşmak istiyordu. Hiç tereddüt etmeden kabul ettim ve Mersin’e taşındım.

GENELKURMAY BAŞKANI OLABİLİRDİ

Terteks Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel de Nevzat Aydın gibi çocukken hep futbolcu olmak istemiş ama futboldaki başarısızlığı zamanla onu bu fikirden caydırmış. “Hep ticarete yatkın biriydim” derken, onu askerlikten girişimciliğe sürükleyen bu motivasyonu şöyle anlatıyor: “Ben askeri lise mezunuyum. Normal koşullarda harp okuluna gidip subay olmam gerekiyordu. Hayat çizgim oydu, iyi de bir öğrenciydim fakat girişimcilik yönüm ağır bastığı için liseden mezun olduktan sonra işletme fakültesine gittim.” Öncel, ticarette başarısını ispatlasa da askeri hatta ilerlemesi halinde komuta kademesinde yer alabileceğini düşünüyor: “Çünkü ben idealistim. Zaten Harp Okulu’na giren öğrencilerin hepsi genelkurmay başkanı veya kuvvet komutanı olmak ister. Lisedeyken hayali omuzlarında o parlak yıldızları görmektir. Çünkü oralara

SİNAN ÖNCEL

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.