“HIZ HAYATIMIN ODAĞI”

Capital (Turkey) - - KARİYER - ÖGET KANTARCI

ortak hedef yoksunluğunun, ülkemizin siyasi ve toplumsal açıdan en büyük problemi olduğunu düşünüyorum. Bu konularda çalışmak isterdim.”

BAŞBAKANLIĞI HEDEFLEDİ BABASININ İZİNDEN

Çocukluğumdan beri hız hep hayatımın odağında oldu. O zaman çok aktif ve yerinde duramayan bir çocuktum, spora özellikle de tenise ve hızlı olan her araca büyük bir merak duyardım. Küçükken babam gibi ralli pilotu olmak ya da sporla ilgili bir meslek yapmak isterdim. Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, en başından beri amacının hep toplumsal faydası yüksek işler yapmak olduğunu söylüyor. Timur şöyle devam ediyor: “Hatta 4 yaşından 22 yaşına kadar tek hayalim başbakan olmaktı. Başbakan olmak istememin en önemli nedeni ise toplumsal çarpanı en yüksek iş olmasıydı. Çok da inanmıştım buna. O yüzden hukuk eğitimi aldım. Fakat babam sağlığı nedeniyle zorlanmaya başlayınca işleri devralmak zorunda kaldım ve Mersin’e döndüm. Bir anda kendimi patron olarak işin içinde buldum. Başbakan olamadım ama ana amacı toplumsal fayda sağlamak olan Nef’i kurdum. 2015’te hala pazar lideriyiz. Daha önemlisi şirketimizi kurarkenki asıl amacımızı yerine getirebiliyoruz. Şu ana kadar dağıtılabilir karımızın tamamını toplumsal sosyal sorumluluk işlerine bağışladık.”

“Şu andaki işimi yapmıyor olsaydım, toplumsal yönü olan manevi bir iş yapardım” diyen Timur, bunun nedenini de şu sözlerle açıklıyor:

“Hep şunu düşünürdüm, ‘İnsana verilen yaşam görevi ne acaba, dünyadaki varoluş amacımız ne’ sonra kendi kendime ‘Allah hangi konuda yetenek veriyorsa, mutlaka o konuda görev veriyordur’ sonucuna ulaştım. Benim de bu işte yeteneğim olduğuna karar verdim. Emlak sektörüne adım atarken, bunun sürekli olacağını

YARIŞÇI RUH

Bugün iş hayatının hızına kendimi kaptırmasaydım, profesyonel tenisçi veya babam gibi ralli pilotu olabilirdim. Hobi olarak tenis ve basketbol oynuyorum; yarış pistlerinde de vakit geçirmeyi çok seviyorum ama bunu meslek olarak yapmak da beni çok mutlu edebilirdi. Takım oyunlarını çok severim ama tenisin yeri bende hep ayrı. düşünmemiştim. Fakat sürekli olacağını anladıktan sonra da, topluma yarar sağlama hedefimden asla vazgeçmedim.”

İKİ CEO’NUN ARKEOLOJİ DÜŞÜ

Sarten Ambalaj CEO’su Zeki Sarıbekir, küçükken hep arkeolog olmayı düşlemiş: “Annem ve babam antik kentleri gezmeye her zaman meraklıydı. Babam her fırsatta bana fabrikamızın bulunduğu Silivri ve civarındaki tarihi yerleri, Trakya’daki kemerleri ve köprüleri gezdirirdi. Antik kentlerin içinde en çok da Truva’dan, Truva atından ve hazinelerinden etkilenmiştim. Eski medeniyetlerin izini sürmek benim için özel bir ilgi alanı oldu. Ben de bir gün arkeolojik kazılar yapmayı, keşifte bulunmayı hayal ediyordum.”

Çocukken arkeolog olmak isteyen bir diğer isim de Generali Türkiye Genel Müdürü Mine Ayhan. Ayhan, “Her çocuk gibi toprağı kazıp içinden tarih ve yaşanmışlıkları çıkaracağımı düşünürdüm. Biraz daha büyüdüğümde tarihe olan ilgimi fark ettim. Sanırım bu özelliklerimin de etkisiyle büyüyünce arkeolog olacağımı hayal ederdim” diyor.

MİNE AYHAN

GİTTİGİDİYOR GENEL MÜDÜRÜ

ZEKİ SARIBEKİR

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.