“ÖNCE PİLOT SONRA ŞAİR OLMAK İSTEDİM”

Capital (Turkey) - - KARİYER - FERRUH TUNÇ

GAZETECİLİK DÜŞÜ

Okula gitmeden önce pilot olmak isterdim. Bu fikrimi, ailemle birlikte gittiğim bir muayenehanede gördüğüm bir iltifat nedeniyle kısa bir süre dişçi olarak değiştirsem de hep aklımdaydı. Orta üçe doğru gazeteci olmak istedim. Türkçe öğretmenimiz beğendiğimiz gazete yazılarını kesip saklamamızı ve haftalık olarak ona iletmemizi isterdi.

SİYASAL GÜNLERİ

Lisede ne olacağımdan çok o zamanların efsanevi okulu Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girmeyi önemsedim. Kaymakam, vali, diplomat yetiştirdiğini öğrendiysem de beni okulun ünlü mezunları, değerli akademisyenleri çekiyordu. Taner Timur’un Türk Devrimi ve Sonrası kitabını lise sonda okumuştum.

İLHAM CEMAL SÜREYA’DAN

O zamanki tarih öğretmenimle yakınlarda telefonla konuştuk. Kitabı kendisine verdiğimi, hala sakladığını söyledi. Üniversitede idealim, çoğu 78’li gibi, memleketi kurtarmak ve şiir yazmaktı! Son sınıfa doğru, Cemal Süreya’dan esinlenerek, şiir yazmayı sürdürebileceğim bir meslek olarak Maliye Müfettişliği’ni seçtim. ofisine gidip orada vakit geçirdiğim çok oldu. Yapacak pek bir şey bulamadığım için sıkılırdım. Bu nedenle her gün aynı ofise gitmemi gerektirecek bir işin bana göre olmadığını anladım. Tüm bunlardan sonra, seyahat etmenin güzelliğini keşfettim ve hayal mesleğimi buldum: 5 yıldızlı otellerde gizli müşteri olmak.”

Gök, şu anki işini çok severek yaptığını söyleyen Gök, “Her gün aynı ofise gitmiyorum ve oldukça sık seyahat ediyorum. Bu sebeple, eğer bu işi yapmasaydım, sanırım tur rehberliği gibi daha çok dışarıda olabileceğim ve bana hareket imkânı sağlayan bir iş seçerdim” diye konuşuyor.

BEYİN CERRAHI YA DA TİYATROCU

Domino’s Pizza Türkiye Genel Müdürü Aslan Saranga da gençken turist rehberi olup dünyayı gezmek isteyen isimlerden. Saranga, şu anki işini yapmıyor olsaydı, Silikon Vadisi’nde inovatif bir teknoloji start-up’ı kurmak istediğini de söylüyor. Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı ise çocukken beyin cerrahı olmak istediğini belirtiyor. Sistema Genel Müdürü Ali Tolga Moral’in küçüklüğünden beri müziğe olan ilgisi de onun bugünkü alternatif tercihini kısmen belirlemiş. Moral, “Şu anki işimi yapmıyor olsaydım profesyonel performans koçu ya da müzik aletleri yapımcısı olmak isterdim” diyor. Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt ise Adana’daki lise yıllarında basketbol oynayarak spora, tiyatro ve müzikle uğraşarak da sanata yönelmiş. Ancak hayatında tiyatronun yeri hep başka olmuş. Bozkurt, tiyatro konusundaki ciddiyetini şöyle anlatıyor: “Tiyatroya olan ilgim, gençlik yıllarımı şekillendiriyordu. Tutkuyla bağlandığım tiyatronun ruhumu beslediğini görüyordum. Şu anki işimi yapmıyor olsaydım kesinlikle tiyatroyla ilgili bir şeyler yapıyor olurdum. 29 yaşıma kadar yani profesyonel iş yaşamımın başlangıcına kadar da tiyatroyla ilgilendim. Sonrasında da hiç uzak kalmadım diyebilirim.”

ALİ TOLGA MORAL

NEŞE GÖK

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.