“TÜRKİYE’DE ÇOK FIRSAT VAR”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

Türkiye’de son 8 yıldır, her kategori ortalama yüzde 15 büyüyor. Hiçbir zaman pazar payımızdan memnun olmayacağımız için her kategoriyi nasıl büyütürüz diye düşünüyoruz. Geçen yıl yüzde 17 büyüdük. Bu yıl yüzde 20 büyümeye odaklanıyoruz. Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu gibi ülkeler arasında Türkiye’nin çok önemli bir avantajı ve potansiyeli var.

Nestle aynı zamanda globalde birçok orga-

TAZE TÜKETİM

Türk tüketicisi taze tüketime önem veriyor. Çay şekersiz tercih ediliyor. Eğer çok tuzlu ürünler üretirsek, insanların kan basıncı artar. Çok şeker verirseniz obeziteyi artırırsınız. Türk tüketicisi organik tüketim konusunda hem çok bilinçli hem değiller. Diğer taraftan ürünlerin içeriğine bakıyor, bu üründe ne kadar tuz ne kadar şeker kullanılıyor dikkat ediyor.

SOFİSTİKE TRENDLER

Tüketim trendleri Türkiye’de bence biraz daha sofistike hale geldi. Türk tüketicisi her an kaliteye ve daha iyi ürüne biraz daha talepkar hale geliyor. Ürünün uygunluğu çok önemli. İnsanların evde yemek hazırlamak için daha az zamanları var. Bu nedenle evde yemek hazırlamak için az zamanı olan kişilere çözüm sunan ürünler ortaya çıkıyor. Türk perakende sektörü gelişmiş durumda. Hala çok fırsat var ama bence çok iyi de bir perakende sistemi bulunuyor. nik premium markayı satın alıyor. Organik gıdadaki pozisyonunuz nedir?

Bence hammadde çok önemli. Çünkü siz mükemmel bir ürünü eğer hammaddeleriniz iyiyse yapabilirsiniz. Kaliteye takıntılı bir şirketiz. Bizim formülasyonlarımızda en iyi içeriği yapmaya çalışıyoruz. Bu da şu demek; trans yağ kullanmıyoruz, tuzu ve şekeri azaltıyoruz, antibiyotik ya da birtakım şeyler içeriyor mu diye kontrol ediyoruz. Tüketicilere olabildiğince doğal ürünler vermeye çalışıyoruz. Bu şekilde üretim biraz daha pahalı ama tüketicilerimize sunduğumuz ürün kaliteli.

Türkiye’de “İyi Beslen, Mutlu Yaşa” isimli bir program başlatıldı. Bu programın amacı nedir?

Tüketiciye güvenleri için teşekkür etmek istedik. 150 yıllık deneyimimizi sunarak ‘Nasıl daha iyi yenir, nasıl daha sağlıklı yaşama sahip olunur’ konusunu öne çıkardık. Fikri çok beğendik. Fikir liderlerinden bize bu konuda yardımcı olmalarını istedik.

Türkiye Diyetisyenler Derneği ile işbirliği yaptık. İyi yaşam danışmanı Elvan Demirkan ile çalıştık. Bize düşünme tarzını anlattı. Serbest Da-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.