“ODAĞIMIZI KAYBETMEK İSTEMİYORUZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

lış Dünya Rekortmeni ve Diyetisyen Şahika Ercümen ile işbirliği yaptık. Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı ve Türkiye Diyetisyenler Derneği İstanbul Temsilcisi Prof. Dr. Murat Baş destek oldu. Basın toplantısıyla bunu açıkladık. İnsanlar ‘Daha mı fazla egzersiz yapmalıyım, daha az tuzlu mu yemeliyim’ gibi konuları düşünmeye başladı.

Spor beslenmesi de bir diğer konu. Karbonhidrat ve protein birleşiminden oluşuyor. Bunu nasıl yöneteceksiniz? Biz bu programa 3 milyon TL harcadık.

Son dönemde ne kadarlık bir yatırım gerçekleştirdiniz? Yakın gelecekte ne kadarlık bir yatırım olacak?

Son 7 yılda 500 milyon TL harcadık. Gelecek 5 yılda da bu rakam kadar yatırım yapmayı planlıyoruz. Yatırımlarımız devam eden yatırımlar. Çünkü burada uzun zamandır varız ve öyle de olmaya devam edeceğiz. Bu yatırım sadece makine değil başka prosesleri de içeriyor. Örneğin iş mükemmelliği konusunda çalışıyoruz. Aynı zamanda yalın çalışmaya çalışıyoruz. Eğer bir değer üretmiyorsa o işi zaten yapmıyoruz.

Türkiye’de bisküvi ve çikolata kategorisinde çok güçlü rakipleriniz var. Örneğin Ülker Godiva’yı ve United Biscuits’i satın aldı. Rakiplerinizin adımlarını nasıl görüyorsunuz? Onlarla nasıl rekabet ediyorsunuz?

Öncelikli olarak iyi rekabet çok iyi bir şeydir. Her zaman iyidir. Biz seviyoruz bu durumu. Şirketler hakkında konuşamam ama bence bu şirketteki takımlar çok iyi iş çıkarıyor. Ürünlerimiz müşteriler tarafından çok iyi kabul görüyor.

Çok iyi markalarımız var. Tüketiciye ürünü nasıl sunduğunuz önemli. Duygusal bağ da kurmalısınız. Burada iletişim konusu devreye giriyor. Şeffaf ve dürüst olmak istiyoruz. Aynı zamanda bu işi etik yöntemlerle yapıyoruz. Örneğin 6 yaşından küçük çocuklara reklam yapmıyoruz. Çikolatada bu yaş 12’ye çıkıyor. Bu konuda çok katıyız. Bu çok önemli. Bana “Rekabeti kaçırıyorsun” diyorlar. Biz kaçırmıyoruz. Amacımız insanların daha sağlıklı daha mutlu olması. Marka sadakatimiz çok kuvvetli.

Dünyada inorganik büyüme stratejiniz var.

“BÜYÜMEMİZ İYİ”

Aslında şu anda sadece bulunduğumuz kategorilere odaklanmış durumdayız. Büyümemiz zaten iyi. Odağımızı da kaybetmek istemiyoruz. Odaklanma iş dünyasında çok önemli.

DELİST GÜNDEMİ

Son 5 yılda kaç ürünü delist ettiğimize gelince... Bu konu her zaman gündemimizde var. Eğer sunduğumuz ürün tüketicinin hoşuna gitmiyorsa ve seçimlerinde yer almıyorsa neden sunmaya devam edelim ki? Onu çıkartıyoruz. Daha iyisini sunmaya çalışıyoruz. Nestle bunu dünyada da yapıyor. Türkiye’deki büyüme stratejinizden bahseder misiniz?

Bizim 12 kategoride, 800’ün üzerinde ürünümüz var. Takım olarak amacımız bunların çok iyi bir şekilde yönetilmesi. Bir şirket satın alma planımız yok. Amacımız fırsatlarımızı geliştirmek.

Son tüketiciye yönelik şirketler için inovasyon çok önemli. Ar-Ge ve inovasyon için neler yaptığınızdan bahseder misiniz?

İnovasyon bizim için sürdürülebilir bir konu. Bilim her an ilerliyor ve her yıl daha iyi ürün üretmek için çalışıyoruz. Kaliteyi ve yararı sunmaya çalışıyoruz. Ürünlerimizi bu konuda geliştiriyoruz. Tuzu, şekeri azaltıyoruz. Doğal materyaller kullanmaya çalışıyoruz. Gittiğimiz yön burası. Bunun yanı sıra ürünlerin ambalajlarını da değiştiriyoruz. Daha kullanılabilir daha az materyal kullanarak ürünü sunuyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.