“TÜRKİYE FINTECH’TE LİDERLERDEN OLACAK”

Capital (Turkey) - - SEKTÖR - PAZARIN SADECE YÜZDE 15’İ TÜRKİYE’DE

Dünya ile karşılaştırıldığında Türkiye’de fintech yatırımlarının belirli alanlara odaklandığı ortada. Bunlar, ödeme sistemleri, para transferi ve e-para. Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED) Başkanı Burhan Eliaçık, pazarın hazır olması, know-how seviyesi ve BT kapasitesinin bu tercihlerin haklılığında temel gerekçeler olduğunu söylüyor. Dünya örneklerine bakıldığında fintech pazarının sadece yüzde 15’lik kısmının Türkiye’de temsil edildiğini belirten Eliaçık, şöyle devam ediyor:

“En büyük eksik kitle fonlama, kişisel finans yönetimi, gider yönetimi, biyometri, sigortacılık, dijital bankacılık gibi alanlarda. Bu alanlarda pek çok başarılı örnek ülkemize uygulanabilir. Kaldı ki dünyayı ve gelişmeleri takip eden potansiyel müşteri portföyünün hazır olduğunu da biliyoruz.”

Paraşüt Kurucu Ortağı Sean Yu, Türkiye’de banka BANKALARARASI KART MERKEZİ GENEL MÜDÜRÜ

REKABET ARTACAK

Fintech alanında Türkiye’nin potansiyelinin çok yüksek olduğunu biliyoruz. Kişisel finans yönetimi, borç verme gibi fintech’in ödeme sistemleri dışındaki diğer temel alanlarında da girişimlerin sayısının artması için bazı regülasyonlar gerekiyor. Avrupa’da 2018 yılında yürürlüğe girecek olan PSD2 düzenlemesi ile bankalar; müşteri onayı doğrultusunda, üçüncü parti oyuncuların müşteri hesap bilgilerine erişmelerini sağlayan API’lar sunmak zorunda olacak. Böylece rekabetin ve inovasyonun artması hedefleniyor.

MERCEK ALTINDA

Türkiye fintech ekosisteminin daha fazla yatırımcı tarafından mercek altına alındığı herkes tarafından bilinen bir gerçek. Yapılan yatırım anlamında henüz istenen seviyede olmadığımızı, bunda belirsizliklerin etkisiyle yatırımcıların resmi sağlıklı okumakta zorlanmasının etkili olduğunu düşünüyoruz. Sigorta sektörünün tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de fintech oyuncuları için önemli fırsatlar sunabileceği görüşündeyiz.

İŞBİRLİKLERİ İÇİN

Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda başlıca fintech ülkelerinden biri olacağına inanıyoruz. Fintech ekosisteminin sağlam taşlar üzerine inşa edilmesi ve oyuncuların birbirine daha da yakınlaşması, işbirlikleri kurması için çalışıyoruz. 26 Eylül’de ‘Fintech 101’ eğitiminin ikincisine başlayacağız. Program yine 12 ders ve 36 saatlik kapsamlı bir içerikten oluşacak. Diğer yandan ekosistem için içerik konusunda da çalışmalar yapıyor, bizlere ışık tutacak ve vizyon kazandıracak kitapları sektöre kazandırıyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.