“BÖLGEMİZİN ÖDEME ŞAMPİYONU OLACAĞIZ”

Capital (Turkey) - - SEKTÖR -

altyapısı hazırlayan, ödeme sistemleri yapan çok sayıda girişim varken bunların alt kırılımlarında eksiklik olduğunu söylüyor. Peer to peer (kişiler arası) herhangi bir girişim olmadığını söyleyen Yu, “Kişisel finans yönetimi uygulamaları yok, para transferi yapılabilecek girişimler yok. Suriyeli göçmenlerin para akışını sağlayacak bir girişim yok. Tüm bu ihtiyaçlara bağlı olarak Türkiye’de bir patlama olabileceğini söyleyebiliriz” diyerek bakir alanlara dikkat çekiyor. / İYZİCO CEO’SU

POTANSİYEL NEREDE?

Türkiye’de halen ödemelerin yüzde 57 dolayındaki bölümü nakit yapılıyor. Buna karşılık 2023’te nakitsiz toplum hedefi söz konusu. Akbank yetkilileri gelecek 7 yıl içinde pazarın katlanarak büyümesinin, oyuncu ve müşteri temas noktalarının çift haneli büyüme oranlarına ulaşmasının beklendiğine dikkat çekiyor.

BCG Türkiye Yönetici Ortağı Burak Tansan, dijital bankacılığın revaçta olduğu, internet ve mobil kullanımın hızla arttığı Türkiye’de fintech’ler için ciddi fırsatlar olduğunu düşünüyor. Yatırımların, önümüzdeki dönemde de öncelikle ödeme sistemlerinde devam edeceğini belirten Tansan, “Yurt dışında örneklerini gördüğümüz sigorta, finansal planlama, finansal güvenlik ve kredi gibi alanlardaki gelişmelerin biraz daha yavaş ilerleyeceğini düşünüyoruz” diyor. Tansan ayrıca, banka ve fintech şirketleri arasında iş birliklerinin artmasını bekliyor ve bunun da pazarı pozitif olarak etkileyeceğini söylüyor. Tansan, “Sadece 2015 yılında yaklaşık 10 milyon dolar olan yıllık yatırım tutarının 2020 yılında en az 3 katına ulaşacağını öngörüyoruz” diye konuşuyor.

Ödeal İşyerim Kurucu Ortağı Fevzi Güngör ise fintech alanında gördüğü potansiyeli şöyle anlatıyor: “Türkiye’de yetişkin nüfusun yüzde 40’ı yani yaklaşık 20 milyon kişi henüz finansal sisteme dahil değil. Bu kişilerin finansal sisteme dahil edilmesi finansal hizmetler sektörünün büyümesini sağlayacak.”

BÜYÜME FIRSATLARI

Türkiye’de fintech’in pek çok alanında büyüme fırsatlarına dikkat çekiliyor. Örneğin iyzico CEO’su Barboros Özbugutu, ödeme sistemlerindeki potansiyele dikkat çekiyor. Türkiye’de şu an dijital ortamda ödeme kabul eden yaklaşık 65 bin e-ticaret sitesinin bulunduğunu söyleyen Özbugutu, “Almanya’da bu sayı 850 bin civarında. Bu da Türkiye’de e-ticaret sitesi sayısının neredeyse 10 katına çıkabileceği anlamına geliyor. Bu da fintech ödeme

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.