“YETKİNLİK ARTTIKÇA DAHA DA YALINLAŞIYORUZ”

Capital (Turkey) - - İNSAN KAYNAKLARI - ÖZLEM SALUR / ROCHE İLAÇ TÜRKİYE İK DİREKTÖRÜ

YALIN ORGANİZASYON KONTROL ALANI GENİŞLEDİ

Şirketimizde 2011 yılında üst düzey yöneticilerimize doğrudan bağlı ortalama 5 çalışanımız vardı. 2016’da ise 7 çalışanımız var. 2011 ve 2016 yıllarında orta düzey yöneticilerimize doğrudan bağlı çalışan sayımız değişmedi. Son 5 yıldır orta düzey yöneticilere bağlı 5 çalışanımız bulunuyor. Üst düzey yöneticilere raporlayanların sayısındaki artış, bu yöneticilerin kontrol alanındaki genişlemeyi yansıtıyor.

2011’den sonra oluşan yeni pozisyonların dışında bir değişim olmadı. Üst düzey yöneticilere 78, orta düzey yöneticilere 203 kişi raporluyor. Bir yöneticiye daha az çalışan bağlamak mı daha verimli daha çok mu sorusuna yanıtım şöyle: Yöneticilerin liderlik yetkinlikleri arttıkça daha fazla çalışan bağlanarak daha yalın bir organizasyona gidilebilir.

ALTERNATİF ESNEK HİYERARŞİ

Bazı şirketler esnek hiyerarşi tercih ediyor. Organizasyon yapısı olarak esnek hiyerarşiyi benimseyen şirketler de yöneticilere bağlı çalışan sayısını ihtiyaca göre artırıp azaltabiliyor. Bunlardan biri olan global tasarım şirketi I-AM’in global İK direktörü olan İpek Aslan, şirket kültürlerinin esnek bir hiyerarşiyi desteklediğini söylüyor ve yıllar içinde herkesin inisiyatif kullanabildiği bir yapıya dönüştüklerini belirtiyor. I-AM olarak Londra, İstanbul, Dubai ve Bombay ofislerinde operasyonlarını sürdürdüklerini belirten Aslan, “Yönetim yapımızın doğru şekillendirilmesi, insan gücümüzün doğru kullanılması ve işleyişin doğru yürüyebilmesi için de önem taşıyor. Klasik anlamda bir hiyerarşi yapımız yok, her bir çalışanımız süreçlere baştan sona dahil oluyor” diyor.

UCB Pharma İK Direktörü Elçin Uzun, özellikle operasyonel ve satış pozisyonlarında ekip yönetimine ağırlık verildiğini söylüyor. Bu sayı ilgili departmanlarda yönetici başına 8-10 kişi olabilirken globale bağlı pozisyonlarda yönetici başına düşen çalışan sayısı 1-2 kişiyle sınırlı kalıyor. Uzun, esnek sistemlerinin detaylarını şöyle aktarıyor: “Burada verimlilik analizini yaparken her bi-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.