AZALTMAYI TERCİH EDEN 2 ŞİRKET NE DÜŞÜNÜYOR?

Capital (Turkey) - - İNSAN KAYNAKLARI -

Yapı malzemeleri sektörünün önemli temsilcisi Sika Türkiye ve Uludağ İçecek yönetici başına düşen çalışan sayısını neden azaltmayı tercih ettiklerini şöyle anlatıyor:

AŞIRI İŞ YÜKÜ RİSK YARATABİLİR

Sika Türkiye İK Müdürü Alper Erden, “Üst yönetim kademesine mümkün olduğunca az sayıda çalışan bağlamanın daha doğru olduğunu düşünüyorum. Aksi halde günlük rutin operasyonların içinde büyük resmi kaçırmak söz konusu olabiliyor. Ancak bu durumda da orta kademe yöneticilerin iş yükü fazlasıyla artabileceğinden, doğru delegasyonların yapılması önem kazanmaya başlıyor” diyor. rim kendi içinde değerlendiriliyor. Perifer alan dağılımı, odak bölge dağılımı ve gerekli olması halinde örneğin lojistik ve operasyonel destek gerektiren konularda dış kaynak hizmeti veren şirketlerden de yararlanılıyor.”

DİJİTALLEŞME NASIL ETKİLEDİ?

Dijitalleşme süreci, raporlama ilişkilerini zayıflatırken ilişkide olunan kişi sayısını geometrik olarak artırıyor. Müşteriyle yakınlaşma stratejileri de tıpkı dijitalleşme fırsatları gibi organizasyondaki katmanları azaltarak yalınlaşırken doğrudan bağlı çalışan sayısını da artırıyor. Bu artışın her departmana yansıması farklı olabiliyor.

Korn Ferry Hay Group Genel Müdürü Gökhan Toğrul, yaptıkları araştırmalara göre satış, operasyon veya üretim gibi fonksiyonlarda bağlı çalışan sayılarının diğer bölümlere göre gitgide arttığını söylüyor. Finans, İK, pazarlama gibi bölümlerde raporlama sayısının da matris organizasyonlarla arttığını ifade eden Toğrul, şöyle açıklıyor: “Bu grupta fonksiyonel anlamda satış, operasyon ve üretimdekilere göre daha az raporlayan pozisyon mevcut. Direktör veya yönetici başına 4-6 çalışan düşüyor. Ar-Ge, Ür-Ge, BT bölümlerinde doğrudan bağlı çalışan sayısının 8-10 arasında olduğu izlenirken matris yapılarla bağlı olunan yönetici sayısı bu tip bölümlerde daha fazla. Yani bir çalışan aynı anda proje lideri, kaynak planlama liderine de bağlı oluyor.”

“Özellikle teknoloji, bilgi ve yönetim sistemlerindeki ilerlemeler yönetimin iyileş-

BİZİM İÇİN DAHA VERİMLİ

Uludağ İçecek İnsan Kaynakları Müdürü Miraç Polatlı, son 5 yılda orta düzey yöneticilere bağlı ortalama çalışan sayısının 8’den 5’e düştüğünü belirtiyor. Polatlı, bu konunun her şirketin kendi yapısına ve dinamiklerine bağlı olarak değişebileceğini düşünüyor ve “İnsan kaynakları politikalarımız doğrultusunda kendi organizasyon yapımızda bir yöneticiye az çalışanın bağlı olması bizler için daha verimli. Her yöneticinin optimum çalışan sayısını yönetmesinin verimliliği artırdığı gözlemleniyor” diyor. mesine imkan veriyor” diyen Aras Kargo İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ata Okutan, son 5 yılda şirketlerindeki yöneticilerin kontrol alanlarının nasıl değiştiğini şöyle anlatıyor: “Orta seviye yöneticilerimizde özellikle sahaya yakın olma ve çalışana dokunma hedefimiz kapsamında geçtiğimiz 6 yıl içinde yönetim alanında yüzde 15 iyileşme sağladık. Orta düzey yönetime bağlı çalışan sayısı 20’den 17’ye düştü. Son 5 yılda bir C seviye yöneticiye doğrudan bağlı ortalama 7 çalışan sayısı ise 13’e yükseldi. Böylece C seviyenin kontrol alanındaki kişi sayısı yönetim teorilerinin de kabul ettiği 8 ila 12 aralığına çok yakın bir seviyede etkin ve efektif bir hale geldi.”

SEKTÖRE ÖZEL RAKAMLAR

Her sektörün büyüme ve rekabet dinamiği farklı. Yıllar içinde değişen sektörel dinamikler yöneticilerin kontrol alanına giren çalışan sayısını da değiştirebiliyor. Son dönemde özellikle bankacılık sektörünün büyüme hızının yavaşlaması, şube sayısının azalması ve dijital bankacılık hizmetlerinin yayılmasıyla hem yönetici hem çalışan sayılarında önemli azalmalara yol açtı. HRM Yönetici Ortağı Elif Ejdar Özel, bu nedenle özellikle şube müdürlerinin daha az çalışanla hizmet vermeye devam ettiklerini belirtiyor.

Penta Teknoloji İnsan Kaynakları Grup Müdürü Ayperi Atalay Cilvezoğlu, son 5 yılda zorlu bir süreç geçirdiklerini söylüyor. Altı şirketi bir araya getirdiklerini belirten Cilvezoğlu, “Toplam çalışan sayısı

AYPERİ ATALAY CİLVEZOĞLU

ELÇİN UZUN

GÖKHAN TOĞRUL

GÖKHAN ATA OKUTAN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.