ORGANİZASYON BÜYÜRKEN ÇOĞALIYOR

Capital (Turkey) - - İNSAN KAYNAKLARI - ÖNDER ŞENOL / DE FACTO İK VE FİNANSTAN SORUMLU BŞK. YRD.

BAĞLI ÇALIŞAN ARTTI

2011 yılında üst düzey yöneticilerimize bağlı ortalama çalışan sayısı 3 iken 2016’da ortalama 6 kişi oldu. 2011 yılında orta düzey yöneticilerimize bağlı ortalama 4 çalışan vardı. 2016 yılında bu sayı ortalama 6 çalışan oldu.

DÜZENLİ ARTIŞ ARAŞTIRMALAR YOL GÖSTERİYOR

Yöneticiye bağlı çalışan sayısına karar verirken esas aldığımız konu bilimsel olarak yapılan araştırmalar ve “kontrol alanı” (span of control) diye tabir ettiğimiz o pozisyon için optimum yönetebilecek kişi sayısını belirleme çalışmaları. Bu sayıları ortaya çıkarmak için de iş analizi ve iş yükü analizi çalışmalarından faydalanıyoruz. Her bir yöneticiye bağlı kişi sayısını da bu çalışmalara göre netleştiriyoruz.

DeFacto olarak son 10 yılda ciddi bir büyüme evresindeyiz. Organizasyon da buna paralel olarak büyüdüğü için üst düzey ve orta düzey yönetici çalışan sayımızda ve onlara bağlı kişilerin sayısında da düzenli olarak artış yaşanıyor. ladığını belirtiyor ve yaşanan değişim sürecini şöyle anlatıyor: “Şirketimizde çok yalın bir hiyerarşi yapısı benimsendi. CEO’ya raporlayan genel müdür yardımcıları, genel müdür yardımcılarına raporlayan birim ve bölge müdürleri ile onlara raporlama yapan yönetmen, yetkili ve bazı kadrolarda 5 basamaklı bir yapı var. 2011’de müdürlere raporlayan ortalama çalışan sayısı 3 iken, 2016 da bu sayı 4 civarında.”

Mavi CHRO’su Can Yılmaz, 2011 yılında C seviye yöneticilere bağlı ortalama 46 çalışanları varken, 2016’da bu sayının 90 kişiye yükseldiğini belirtiyor. Orta düzey yönetimde ise bu rakamlar 5 yılda 161’den 390’a yükselmiş. Yılmaz, yöneticilere bağlı çalışan sayısındaki yükselişi şöyle açıklıyor: “2008’den bu yana istikrarlı olarak sürdürdüğümüz yüzde 30 ve üzerindeki büyüme rakamına paralel bugün dünyada 3.000’den fazla çalışanımız var. En verimli ve etkin organizasyon yapısı oluşturmayı hedefliyoruz. Bu nedenle her yıl norm kadroları bu doğrultuda revize ediyoruz.”

NEYİ YÖNETMEK ZORLAŞIYOR?

Pek çok şirket ve sektörde yöneticilere bağlı çalışan sayısı artıyor. Dijital iş modellerinin devreye alınması ise yöneticilere, çalışanların yönetiminde kolaylıklar yaratıyor. Ancak çalışanların bağlılık, motivasyon ve geribildirim alma ihtiyaçlarını yönetmek yöneticilerin işini daha zor ve karmaşık hale getirebiliyor.

Egon Zehnder Yönetici Ortağı Murat Yeşildere, her yöneticiye bağlanacak çalışan sayısını artırmanın organizasyon için daha verimli olabileceğini söylüyor ama sakıncalarını şöyle anlatıyor: “Ancak yöneticiye bağlanan çalışan sayısından verimlilik elde etmeye çalışmak da, bunun analizini yapmak da bana anlamlı gelmiyor. Yöneticiye bağlanacak çalışan sayısı öncelikle yapılacak işin zorluk derecesi, karmaşıklığı ve organizasyonun ihtiyaçlarıyla orantılı olmak zorunda. Bu sebeple ideal sayılardan bahsetmek mümkün olamaz.” Yeşildere, bir yöneticinin liderlik kapasitesinin üzerinde çalışanı yönetmeye çalışmasının çıktıyı tehlike altına atarken, kişilerin de gelişimini yavaşlatan, hatta karmaşıklaştıran bir unsur olacağını söylüyor. Yeşildere, “Bu yüzden yöneticilerin optimize edilecek sayıda yöneticiyle çalışmasının sağlanması hem organizasyon hem bireyler için ideal uygulama olarak öne çıkıyor” diyor.

CAN YILMAZ

ÇAĞLAYAN BAKAÇHAN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.