24 CEO NEDEN AYRILDI?

Capital (Turkey) - - SİRKÜLASYON -

TRANSFERLER ARTTI

Son 1 yılda, Türkiye’nin en büyük 100 şirketinde CEO ve genel müdür ayrılıklarının en önemli nedeninin başka şirketlere transfer olduğu görülüyor. Son 1 yılda en büyük ilk 100 şirketin 7’sinin CEO’su başka şirketlere transfer oldu. Enerjisa’nın uzun yıllar CEO’luğunu yapan Yetik Kadri Mert, STFA Grubu’nun başına geçerken Mercedes-Benz Türk’ün Alman asıllı CEO’su Rainer Genes, hem sektör hem de şirket değiştirdi. Benzer şekilde CarrefourSA ve Tesco’nun eski CEO’ları da şirketleriyle bağlarını koparıp yeni gruplara transfer oldu.

YURT DIŞINA YA DA ÜST POZİSYONA ATANANLAR

Son 1 yıldaki CEO ayrılıklarının ikinci önemli nedeni aynı grup içinde bir üst pozisyona yapılan atamalar oldu. Bu kapsamdaki CEO’lar ya yurt dışında bir üst göreve atandı ya da yönetim kurulu üyeliği pozisyonuna getirildiler. Özellikle Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı şirketler CEO’larını yurt dışında daha iyi bir başka göreve atadı. Hyundai, Oyak Renault, JTI, BASF ve Anadolu Efes’in CEO’ları grup içinde yurt dışı görevlere atandı.

EMEKLİLİK YA DA YÖNETİM KURULUNA GEÇİŞ

Pegasus, Aygaz ve Index’in eski CEO’ları ise yönetim kurulu üyeliğine atandıkları için mevcut görevlerinden ayrıldı. Son 1 yılda CEO’luk görevinden emeklilik nedeniyle ayrılan iki isim var. Bunlar Tüpraş’ın eski CEO’su Yavuz Erkut ile Toyota Otomotiv’in eski CEO’su Orhan Özer. Yavuz Erkut yaş haddini doldurduğu için Orhan Özer ise görev süresi dolduğu için görevlerini genel müdür yardımcılarına devrettiler.

OLAYLI AYRILIKLAR

Son 1 yılda CEO ayrılıkları içinde yolsuzluk ve adli soruşturma nedeniyle de ayrılıklar yaşandı. Petkim’in eski CEO’su Sadettin Korkut tutuklandığı için görevinden ayrılırken Güneş Ekspres’in eski CEO’su Paul Schwaiger hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle istifa etti. Büyük hedeflerle Gübretaş’ın başına geçen eski CEO’su Şükrü Kutlu da 1 yıl içinde görevinden istifa etti. Özellikle uluslararası şirketlerde çalışan Türk yöneticiler bölgesel merkezin ciddi takibi ve baskısı altına girdi. Pek çok yönetici de bu baskıya dayanamadı. Hatta bu baskı nedeniyle istifalar da arttı.

Türkiye’de ilk mağazasını 2009’da açan Media Markt da istediği performansı gerçekleştiremeyince, son 7 yılda tam 6 kez CEO değiştirdi. Media Markt, 3 yıl önce Teknosa’dan transfer ettiği Bülent Gürcan’ın, geçtiğimiz yılın başında tekrar eski şirketine dönmesi üzerine Peter Leisten’ı getirmişti. Hemen ardından da sürpriz bir ka-

YAVUZ ERKUT

YETİK KADRİ MERT

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.