“HEDEFİM BÜYÜMEYİ 2 KATINA ÇIKARMAK”

Capital (Turkey) - - SİRKÜLASYON - MEHMET NANE / PEGASUS CEO’SU

Yönetici ve CEO’ların en az 10 yıllık planlarla çalışması lazım. Ben de Pegasus’a geçtikten sonra 10 yıllık planlarımızı belirledim. 2023 vizyonu doğrultusunda hedeflerimizi yaptık. Öncelikli hedefim büyümenin sürdürülebilirliğini sağlamak.

“SEKTÖRÜN ÜZERİNDE OLACAĞIZ”

Türkiye’de 2016’da havacılık sektörünün yüzde 8 büyümesi bekleniyor. Bizim Pegasus olarak hedefimizse şirketi pazar büyümesinin 2 kat üzerinde büyüterek bu yılı yüzde 16’lık büyümeyle kapatmak.

EN FAZLA KİM DEĞİŞTİRDİ?

En hızlı CEO değiştiren şirketler arasında sanılanın aksine küçük şirketler değil, büyük şirketler var. Capital500’de en büyük ilk 50 şirket içinde CEO değiştirenlerin sayısı daha fazla. Capital500’de ilk 50 şirketin 18’i, son 1 yılda CEO değiştirirken ikinci en büyük 50 şirketin 6’sında CEO değişimi yaşandı.

Son 18 yılda en fazla CEO değişimi ise Tofaş, Ford Otosan, Türk Telekom, CarrefourSA gibi Türkiye’nin en büyük şirketlerinde oldu. Tofaş, 1998-2016 yılları arasında tam 7 CEO değiştirdi. 1994-2002 yılları arasında Tofaş’ın genel müdürlüğünü yapan Jan Nahum’un ardından bugüne kadar şirkete 3 İtalyan CEO, 3 de yerli CEO atandı. 1,5 yıl önce de makine mühendisi olan Kamil Başaran’ın yerine şirketin CFO’su Cengiz Eroldu geçti.

Metro Toptan Marketleri’nin eski yöneticisi Ziya Hakan Ergin CarrefourSA’nın yeni CEO’su olurken şirket son 18 yılda Türkiye’de 7 kez CEO değiştirdi. Son 18 yılda Ford Otosan ve Türk Telekom’da ise 6 kez CEO değişimi yaşandı. Bankacılık ve finansta da CEO değişimi arttı. Son 15 yılda Vakıfbank ve Halkbank 6; Ziraat Bankası, Yapı Kredi ve Akbank 5 genel müdür değiştirdi.

YENİ CEO’LARIN PROFİLİ “2023 PLANLARIMIZ HAZIR”

Son 1 yılda CEO’luk koltuğuna oturan yeni yöneticilerin en önemli ortak özellikleri eskilere göre daha genç olmaları. Spencer Stuart’ın S&P 500 şirketleri arasında yaptığı araştırmaya göre şirketten giden eski CEO’ların yaş ortalaması 62 iken, yeni atanan CEO’ların yaş ortalaması 53 düzeyinde...

Türkiye’de de son 1 yılda yapılan yeni CEO atamalarında gençleşme dikkat çekici. Eski CEO’ların yaş ortalaması 53 iken, yeni CEO’ların yaş ortalaması 50,6’ya geriliyor. 60 yaşın üzerinde sadece Oyak Renault, Türk Telekom ve Index’in CEO’ları var. En genç CEO ise Aksa Elektrik’in 37 yaşındaki CEO’su Murat Kirazlı.

Yeni CEO’ların uzmanlık alanlarında da yenilere göre farklılıklar var. Eski CEO’ların çoğu üretim ve mü-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.