“LİDERLİĞİMİZİ GÜÇLENDİRMEK İSTİYORUM”

Capital (Turkey) - - SİRKÜLASYON - KIVANÇ ZAİMLER / ENERJİSA CEO’SU

hendislik kökenliyken, sadece 4’ü pazarlama ve satıştan geliyordu. Oysa son 1 yılda, Türkiye’nin en büyük ilk 100 şirketinin başına geçen 22 yeni CEO’nun çoğunluğu satış ve pazarlama kökenli. Yaptığımız araştırmaya göre yeni atanan CEO’ların 8’inin satış-pazarlama, 6’sının üretim, 6’sınınsa finans kökenli olduğu görülüyor.

“Giden CEO’ların en temel ortak özelliği kendi dönemlerinde başarılı işler yapıp kendilerini kanıtlamış profesyoneller olmasıydı” diyen Stanton Chase Internationel Başkan Yardımcısı Çağrı Alkaya da yeni dönemde artan dinamizmi yakalamak için ağırlıklı yeni jenerasyon yöneticilerin tercih edildiğini belirtiyor.

Alkaya, yeni CEO’ların ortak özelliklerini şöyle özetliyor: “Son yıllarda değişen hissedar yapısına bağlı olarak CEO pozisyonuna vizyon olarak uyumlu kişiler tercih edilmeye başlandı. Ayrıca yeni CEO’ların en önemli ortak özelliği aynı anda farklı riskleri yönetebilme becerileri. Yeni CEO’ların inovasyon ve stratejik planlama yetisi de güçlü.”

YENİ CEO’NUN HEDEFİ

Enerjisa, büyüyen ve gelişen elektrik piyasasında hayata geçirdiği fark yaratan çalışmalarla öncülüğünü ve liderliğini koruyor. Ülke kaynaklarının en etkin şekilde kullanımına katkı sağlamak üzere tüm paydaşlarımıza değer yaratmayı hedefliyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da rekabetçi piyasa ortamında liderliğimizi ve öncülüğümüzü koruyacağız ve daha da güçlendireceğiz.

İLERLEME SÜRECEK

Her konuda daima daha iyiye ulaşmayı hedefledik. Bundan böyle de aynı hedef doğrultusunda ilerlemeye devam edeceğiz. Bu kapsamda elektrik üretimi, satışı ve dağıtımından oluşan üç ana iş kolunda, şimdiye kadar çok başarılı yatırımları hayata geçirdik ve zengin bir portföye ulaştık.

DIŞARIDAN ATAMALAR ARTTI

Eskiden CEO’lar daha çok şirket içinden çıkarken, şimdi dışarıdan transfer olanların sayısı artmaya başladı. Özellikle teknoloji, telekom ve perakendede yeni CEO atamaları rakip şirketlerden gerçekleşti.

Strategy&’in araştırmasına göre, 20122015 yılları arasında dünyanın en büyük halka açık şirketlerinde yeni CEO atamalarının yüzde 22’si şirket dışından gerçekleşti. 2004-2007 yılları arasında dışarıdan CEO atamaları yüzde 14 seviyesindeydi. Son bir yılda Avrupa’daki CEO atamalarında ise dışarıdan yapılan atamalar yüzde 38’e çıktı. Avrupa’daki CEO’ların yüzde 62’si şirket içinden atandı. Michael Page Türkiye Direktörü Merve Keskin, “Şirketlerin, artan oranda CEO’larını dışarıdan almak istemelerinin sebebi bu şekilde yeni yapılanmaya daha kolay gideceklerini düşünmeleri” diyor.

CarrefourSA’nın eski CEO’su Mehmet Nane’nin Pegasus’un başına geçmesini farklı açıdan değerlendirenler de var. Nane, Pegasus’un geçmiş CEO’larının aksine bankacılık ve perakende kökenli.

YENİLERİN DEĞİŞEN AJANDASI

Avea Executive Yönetim Kurulu Başkanı İnci Özkul, Mehmet Nane’nin müşteri deneyiminin Pegasus’u havacılık dışında seyahat markası yapma hedefine hizmet ettiğini belirtiyor.

Sadece Pegasus’ta değil, diğer şirketlerin CEO tercihlerinde de perakende ve bireysel müşteri tarafından gelen yöneticiler yükselişte. Yıllarca Turkcell’de yöneticilik yapan Emre Sayın, teknoloji ve telekom deneyiminin ardından Türkiye’nin en büyük kruvaziyer şirketinin başına geçti. Sektör değiştiren Sayın, Global Liman İşletmeleri’nin yeni CEO’su oldu.

Son 1 yılda atanan CEO ve genel müdürlerin ajandalarının en önemli gündem maddeleri arasında ilk sırada ciro büyümesini sağlamak, kârlılık ve sürdürülebilirlik bulunuyor.

Hyundai Assan’a bu yıl atanan Mong Hyun Yoon da Hyundai’nin patronunun çok güvendiği biri isim. Yoon, “Yeni modelleri ve yatırımları artırmak en önemli hedefim” diyor.

Enerjisa’da Yetik Kadri Mert’in yerine gelen Kıvanç Zaimler’in de ajandasının en önemli ilk 3 maddesi arasında şirketini büyütmek bulunuyor.

Dijital pazarlamada Türkiye’de pazar lideri olan Euromessage’ı yöneten ve son olarak Reidin Türkiye’ye ülke müdürü olarak atanan Kerim Alain Bertrand, “Hem yeni sektörlerde müşteri kazanmak hem yeni pazarlara açılmak başlıca hedeflerim arasında yer alıyor” diyor.

KERİM ALAIN BERTRAND

ÇAĞRI ALKAYA

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.