ORİJİNALLİĞİ BESLEYECEK KÜLTÜR NASIL YARATILIR?

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

özelliğe dönüştürmeyi başarıyor. Örneğin işleri ertelemeleri onların daha aykırı düşüncelere karşı açık olmalarına, aynı zamanda işi geliştirmek için kendilerine daha fazla zaman tanımalarına neden oluyor.

Orijinalliğin önündeki en büyük engellerden birinin grup düşüncesi olduğuna da dikkat çeken Grant, bu noktada da şirketlere, “İşe alımları kültürel uyuma bakarak yapmayı durdurun” diyor. Gerekçesini de “Bu şekilde yapılan işe alımlar grup düşüncesini besliyor. Kültürel olarak uyum gösterecek kişileri aramak yerine, kültürünüzde eksik olanın ne olduğunu sorgulayın ve bu eksikliği giderecek kişileri seçin” sözleriyle açıklıyor.

Adam Grant, 2017 yılı başında Modus Kitap tarafından yayınlanacak kitabıyla Türkiye’de okuyucu-

“SIRADAN OLANLARI AYIKLAYIN”

Şirketlerde orijinalliği besleyecek bir kültür yaratmak için en önemli adım çok fazla fikir üretmek. Yenilikçi bir şeyi ortaya koyarken birçok insan, 10-15 olasılıktan sonra durur. İlk fikirlerinin de genellikle en ortada olan olduğunu fark etmezler. Sonraki 20 fikriniz daha orijinaldir, bunlardan orijinal olanlara ulaşmak için sıradan olanları ayıklamanız gerekir. larıyla buluşmadan önce ilk kez Capital’e konuştu. Orijinalliğin başarıya etkilerini anlattı. Bu noktada girişimcilerin, liderlerin ve şirketlerin nasıl davranmaları gerektiğine dair kritik tavsiyelerde bulundu:

Öncelikle orijinallik ve yaratıcılık arasındaki fark nedir?

“200’DEN FAZLA FİKİR GEREK”

Yaratıcılık genel olarak alışılmadık ve yararlı fikirler ortaya çıkarmaktır. Orijinallik ise bu fikirlerin hayat bulması için girişimde bulunmaktır.

Peki sizi “Originals: How Non Conformists Move the World” (Orijinaller: Ezber-Bozanlar Dünyayı Nasıl Değiştirdi?) adlı kitabı yazmaya iten nedenler nelerdi? Özellikle ne ilham verdi?

Yaratıcı fikirlerin nasıl ortaya konulabileceğiyle ilgili birçok kitap var, fakat ilginçtir sadece bunlardan

Bulgulara göre bir şirketin en orijinal fikirlere erişmek için ortaya 200’den fazla fikir koyması gerekir. Fikirlerin sayısını inovasyon turnuvası düzenleyerek artırabilirsiniz. Örneğin yeni iş alanları ya da maliyetleri düşürecek yöntemler bulma konusunda bir yarışma düzenleyebilirsiniz. İnsanlara önerilerini sunmaları için 3 hafta verin, konuyla ilgili uzmanları ya da çalışma arkadaşlarınızı yanınıza alıp sunulan fikirleri değerlendirin ve en iyi olanına yatırım yapın. Dow Chemical bunu 10 yıldır yapıyor ve şimdiye kadar 575 fikre yatırım yaparak 110 milyon dolar kazandı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.