“KADINLARI TEK TİPLEŞTİRME EĞİLİMİNDEYİZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

birkaçı iyi bir fikir bulduğunuzda ne yapacağınızı anlatır. Sıklıkla öğrencilerden düşüncelerini nasıl çekinmeden ortaya koyabileceklerine, liderlerden de grup düşünceleriyle nasıl mücadele edeceklerine yönelik sorular alıyordum. Birkaç yılımı bireylerin düşüncelerini nasıl ortaya koyabilecekleri, liderlerin de yenilikçilik ve değişimi nasıl destekleyebileceklerine dair çalışmalar yaparak geçirdim. Bu konularda bizzat çaba harcamış birisi olarak, öğrendiklerimi paylaşma zamanının geldiğine karar verdim.

“Orijinaller”de tam olarak ortaya koymak istediğiniz temel tez nedir?

Biz orijinal insanların tümüyle özgüvenli ve muhteşem fikirlere sahip öncüler olduklarını varsayarız. Bununla birlikte girişimcilerden mucitlere, sanatçılardan müzisyenlere farklı alanlarda faaliyet gösteren orijinaller üzerinde yaptığım çalışmada, onların sık sık yapacakları işleri ertelediği ortaya çıktı. Bu kişiler fazlasıyla şüphe ve korku içinde oluyor. Aslına bakılırsa akranlarına göre daha fazla sayıda kötü fikre sahipler. Bununla birlikte bu kusurlarını her zaman olumlu bir özelliğe dönüştürmenin bir yolunu buluyorlar.

Siz kendi orijinalliğiniz için en büyük engelin fikir üretmek değil, onları seçmek olduğunu söylüyorsunuz. En doğru ve işe yarar fikri seçme konusunda nasıl hareket etmeli?

Yöneticiler çoğu zaman fikirleri değerlendirme konusunda zayıf. Bunun nedeni de fazlasıyla risklerden kaçınma eğiliminde olmaları. Araştırmalar, iş arkadaşlarının ve yaratıcıların bu hataları daha az yaptığını ileri sürüyor. Bu kişi-

ERKEKLER ÖDÜLLENDİRİLİYOR

Söz konusu “iş yerinde orijinallik” olduğunda erkekler ödüllendirilirken kadınlar ise daha çok cezalandırılıyor. Kadınlar düşüncelerini ortaya koyduklarında ve farklı yaklaşımlar getirdiklerinde genellikle duymamazlıktan geliniyor. Biz daha çok kadınları toplumda tek tipleştirme eğilimindeyiz. ler fikirlerle aralarındaki mesafeden dolayı bize dürüst bir şekilde hangi fikrin hayata geçmeye değeceğini söyleyebiliyor. Ayrıca sıra dışı fikirlerdeki potansiyeli görme konusunda daha açık fikirliler. Fikir seçimi sürecinde yöneticilerin kapı bekçiliği yapmasına izin vermek yerine yaratıcı çalışanları bu sürece daha fazla dahil edebilmeliyiz. Aynı zamanda yöneticilere, başkalarının fikirlerini değerlendirmeden, yeni fikirlere daha açık olmaları konusunda yardımcı olabiliriz. Örneğin kendi fikirlerine dair 5 dakikalık bir beyin fırtınası yapabilmeliler. Justin Berg adında eski bir öğrencim, bu uygulamanın yöneticilerin bakış açısını değiştirdiğini ispatlamıştı. Yani 5 dakikalık bir beyin fırtınası bile bir yöneticinin daha çok “hayır” demek için neden arayan değerlendirmeci bir bakış açısından, “evet” demek için neden arayan yani daha yaratıcı bir bakış açısına yönelmesini sağlıyor.

Einstein insanların gençken çok daha yaratıcı olduğuna inanıyordu. Sizce doğru mu?

Einstein bir dahiydi, fakat bu konuda çok yanlış düşünen bir dahi olduğunu söyleyebilirim. Yaratıcı düşünmenin iki farklı türü var: Bunlardan biri kavramsal yenilikçi, bunlar “İşte buldum” anları yaşar. Bir diğeri de deneysel yenilikçiler; bunlar da sürekli olarak denemeler yapar. İlk grup, görece olarak bir alanda yeniyse zirveye erkenden çıkma eğilimindedir. Bunlar daha sonra mevcut varsayımlarında sıkışma eğilimindedir. İkinci grup ileri yaşlarda daha fazla yaratıcıdır, çünkü sürekli öğrenmeye devam eder ve gelişirler.

Robert Frost en popüler şiirlerinin yüzde

ÇOK İNCE ÇİZGİ

Kadınlar kendi haklarını savunmaya kalktıklarında çok ince bir çizgide yürümek zorundadır, çünkü ya onlara kulak verilmez ya çok agresif olmakla suçlanırlar. Bunun üstesinden gelmenin bir yolu orkestra seçmelerinde izlenen yaklaşımı örnek almak. Alınacak müzisyenleri görmeden, sadece çaldıklarını dinleyerek işe alım yapıldığında çok sayıda kadın orkestralara girme şansı buldu.

GEÇİCİ ÇÖZÜM

Benzer şekilde, biz de fikir önerilerini yazılı olarak topladığımızda, onları bize sunan kişinin karakterinden etkilenmeden sadece o fikrin değerine bakıp değerlendirme eğiliminde oluruz. Fakat bu sadece geçici bir çözüm. Uzun vadede kadınları fikirlerini ortaya koyma konusunda daha fazla cesaretlendirmemiz ve yaptıkları katkıya değer verdiğimizi göstermemiz gerekiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.