“KÜLTÜREL UYUMA GÖRE İŞE ALIM YAPMAYI DURDURUN”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

GRUP DÜŞÜNCESİNİ BESLİYOR

Aileleri hatta şirketleri ele aldığımızda burada en önemli problemlerden biri grup düşüncesi olarak görünüyor. Bu sorunun nasıl oluştuğu ve önlenebileceğine gelince… İlk olarak işe alımları kültürel uyuma bakarak yapmayı durdurun. Çünkü bu şekilde yapılan işe alımlar grup düşüncesini besliyor. Kültürel uyuma vurgu yapmak mevcut çalışanlarınızla aynı şekilde düşünen bir grup insanı size getirir.

DEĞİŞİMDE ZORLANIYORLAR

Kültürel uyuma göre alım yapan şirketlerin halka açıldıktan sonra daha yavaş büyüdüklerine yönelik deliller var. Çünkü bu şirketler yenilikçilik ve değişim konusunda zorlanıyor. Tasarım şirketi IDEO’yu örnek almak ve kültürel katkıya göre işe alım yapmak daha akıllıca olur. Kültürel olarak uyum gösterecek kişileri aramak yerine, kültürünüzde eksik olanın ne olduğunu sorgulayın ve bu eksikliği giderecek kişileri seçin.

İkinci olarak birilerine şeytanın avukatlığını yaptırmak yerine onları su yüzüne çıkarın. Şeytanın avukatları sizin düşündüğünüz kadar iyi çalışmaz. Çünkü sonuçta bir rol oynamaktadırlar ve onları ciddiye almayız. Argümanlarını da yeterince güçlü bir şekilde savunmazlar. Gerçekten fikir çeşitliliğine sahip olmak için samimi olarak farklı bakış açılarına sahip kişileri bulmalı ve onları diyaloğa davet etmelisiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.