“FARKLI YÖNTEMLER DENEYEN DAHA BAŞARILI”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

EXPLORER VE FIREFOX FARKI

Ekonomist Michael Housman müşteri servislerinde çalışan insanların bazılarının niye hep aynı işte kaldığını bazılarınınsa niye hemen istifa ettiğini araştırıyor. Araştırmada bulduğu şey ilginç: Bilgisayarında Firefox ve Chrome kullananların yüzde 15’i, Safari ve Internet Explorer kullananlardan daha az istifa ediyor. Bu insanların satış rakamlarına bakınca, yine Firefox ve Chrome kullananların daha yüksek miktarda satış yaptıkları görülüyor.

“BEĞENMEDİĞİNDE DEĞİŞTİRİYOR”

Burada web programlarının başarısı söz konusu değil. Burada söz konusu olan şu: Firefox ve Chrome kullananlar verilmiş olanı kabul etmeyip, farklı yöntemler deneyen insanlar. Internet Explorer ve Safari kullananlar ise onlara verileni yapıyor, mutsuz olduklarında da istifa edip gidiyorlar. Firefox’çular verileni beğenmediğinde değiştiriyor.

“İSTİFA ETMEDEN İŞ KURUN”

Bir işte çalışıyorsunuz ve aklınıza çok iyi bir iş fikri geldi. Bu durumda istifa etmeyin. İstifa etmeden işi deneyin. Çünkü istifa etmeden yeni iş kuranların yüzde 33’ü işlerini batırmamış. Fikrinizin fizibilitesine dair bazı şüpheler taşıyorsanız şirketinizi bunları göze alarak kurar ve başarılı olursunuz. Ama istifayı basarsanız, muhtemelen yeni işinizdeki riski görmeyecek ve başarısız olacaksınız. Örneğin Stephen King ilk hikâyesini yazarken öğretmenlik, kapıcılık yapıyor ve bir benzincide çalışıyordu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.