Talep üzerine baskı yapan bir üretim tesisi

Eklemeli imalat özellikle de Siemens gibi hizmet sektöründe yer alan şirketler için devasa fırsatlar sunuyor. Siemens’in Almanya Erlangen’deki Eklemeli İmalat Yetkinlik Merkezi daha şimdiden demiryolları endüstrisi için çabucak ve maliyet-etkin bir yoldan

Capital (Turkey) - - EKLEMELI IMALAT -

Nurnberg’in kuzeyinde bir üniversite şehri olan Erlangen’deki Siemens yerleşkesinde bulunan iki katlı bir bina aslında hiç de bir yedek parça üretim tesisiymiş gibi durmuyor. Ne bir bacası ne bir makine holü ve ne de bir montaj hattı var.

Geniş pencereleri, katlanmış jaluzileri ve tertemiz görünümlü pırıl pırıl pırıldayan koridorları var. Ancak bu koridorlardaki kaplamalı kapıların ardında Siemens’in Ulaşım Bölümü, yedek parçaların yepyeni bir çağını başlatmakla meşgul.

Çünkü burada yedek parçalar, metal bloklardan kalıba dökülerek veya dövülerek üretilmek yerine yazıcılarda basılıyor. Şirket 3D baskıdaki uzmanlığı sayesinde 2014 yılında Eklemeli İmalat Yetkinlik Merkezi adı verilen tesisini Erlangen’de sorunsuzca kurabilmişti. Demiryolları endüstrisi için ideal Bu tesisin teşhir salonunda şirket faaliyetlerinden sorumlu Tina Eufinger cam bir vitrinin içinden siyah bir plastik kolçak çıkarıyor. İlk bakışta bu, bir tramvayın sıradan bir ergonomik bileşeniymiş gibi görünüyor, oysa o aslında bundan çok daha fazlası. Bu bileşen söz konusu tesisin yedek parçalar için 3D baskının avantajlarını sergilemek için yürüttüğü bir pilot projenin bir ürünü. 3

3D baskıda bir uzman olan Lars Buchmann, Siemens’in Eklemeli İmalat Yetkinlik Merkezi’deki metal bir yazıcının içinden henüz yeni üretilmiş bir bileşeni çıkarıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.