/ TOKKDER GENEL KOORDİNATÖRÜ

Capital (Turkey) - - ÖZEL BÖLÜM -

yüzde 50’ye yakın artırdı. Bilanço hacmi ise bu artışla birlikte 500 milyon TL’ye ulaştı.

2016’yı sektör için bir toparlanma yılı olarak tanımlayan Borusan Otomotiv Premium Genel Müdürü Kağan Dağtekin, pazarın yılı yüzde 10-15 büyümeyle kapatacağını öngörüyor. Dağtekin’in bu yıla dönük hedef ve beklentileri şöyle:

“2016, bizim için bir transformasyon yılı. Perakende satış kredi operasyonlarıyla kiralama hizmetlerini tek elden tüm Borusan Otomotiv yetkili satıcılarında birlikte konumlandırmaya çalışıyoruz. Bu sayede yetkili satıcılarımızda hizmet çeşitliliğini artırmayı, müşteri beklentilerindeki yeni trendlere uygun konumlanmayı sağlamak istiyoruz. Esas odağımız değişmeyecek. Şirket sahiplerine ve KOBİ’lere yönelik büyüme planımız sürecek. Yılın sonunda filomuzun 3 bin 500 adetlere, bilanço büyüklüğümüzün ise 175 milyon Euro’ya ulaşacağını öngörebiliriz.”

OTOKOÇ TEMKİNLİ BÜYÜYOR

Özellikle iş dünyasında araç kiralamaya olan talep her geçen yıl artıyor. Bunun en önemli nedeni, sunduğu avantajlar. Otokoç Otomotiv Araç Kiralamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İnan Ekici, sunulan bu avantajların altını şöyle çiziyor:

“Operasyonel kiralama sektörünün Türkiye’de henüz olgunlaşmadığı söylenebilir. Bu da sektörün

RAKAMLAR NE DİYOR?

TÜİK verilerine göre, Haziran 2016 itibarıyla Türkiye yollarındaki motorlu kara taşıtı 20 milyon 559 bin adet. Bunun 10 milyon 957 bin adedi otomobil. Bu 10 milyon 957 bin otomobilden 2 milyon 500 bin kadarı, şirketler ve işletmeler tarafından iş amaçlı olarak kullanılıyor. Operasyonel kiralama ise bu araç parkının ancak yüzde 11,7’sine hizmet veriyor. Gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde 30-45 arasında. Bu da sektörün önemli bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.