“GİDECEK ÇOK YOL VAR”

Capital (Turkey) - - ÖZEL BÖLÜM -

perasyonel kiralama, son dönemde öne çıkan genç sektörlerden. Bugün Türkiye’de satılan her 100 yeni otomobilden 17’si operasyonel kiralama şirketlerine ait. Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) verilerine göre 2015’te, bir önceki yıla kıyasla yüzde 17 büyüyen sektörün filosundaki araç sayısı, geçen yılı 277 bin 225 adetle kapattı. 2016’nın ilk 6 aylık verileri ise pazardaki araç sayısı yüzde 6 büyüyerek 293 bin 800 adede ulaştığını gösteriyor. Yine 2016 ilk yarısında sektörün aktif büyüklüğü 20 milyar TL’yi yakaladı. Bu rakamlar, gelişmekte olan ülkelerle kıyaslandığında hem mutlak değer olarak hem penetrasyon açısından halen oldukça düşük.

Bu durum da pazardaki büyüme potansiyelini ortaya koyuyor. Zaten sektör temsilcilerinin 2016 ve sonrası planlarında da büyümeye odaklanmak var. Tabii ekonomik sıkıntılar nedeniyle müşteri tarafında doğan ödeme güçlükleri, şirketlerin en önemli gündem maddesi olmayı sürdürecek. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde firmaların ajandasında öne çıkacak başlıklar maliyet yönetimi, güvenlik ve çevre olacak.

BORUSAN İÇİN DÖNÜŞÜM YILI

2015’i 3 bin araçlık filoyla tamamlayan Borusan Otomotiv Premium, kontrat sayısını bir önceki yıla oranla

AVANTAJLARI NELER?

Operasyonel kiralama yöntemi işletmelere, hatta bireylere birçok riski bertaraf etme imkanı veriyor. Aracın mülkiyeti ve taahhüt edilen hizmetlerle ilgili tüm riskler operasyonel kiralama şirketine ait. Araç kiralayan işletmeler ise tüm kaynak ve konsantrasyonlarını asıl faaliyetlerine yönlendirerek verimliliklerini en üst düzeye çıkarıyor.

POTANSİYEL YÜKSEK

13 yıllık yeni bir sektörden bahsediyoruz. 13 yılda bu yöntemi tercih edenler, genellikle uluslararası ve yerel büyük şirketler. KOBİ’lerde henüz farkındalık seviyesi pek yüksek değil. Bulunduğumuz nokta kötü değil ancak daha ilerlenebilecek çok yol var. Ayrıca 2009’da yürürlüğe giren Karayolu Taşıma Yönetmeliği ile uluslararası veya yurt içi eşya taşımacılığı yapacak gerçek veya tüzel kişilere ticari araç kiralanamıyor. Bu durumun değişmesi olumlu bir katkı olacaktır.

KAĞAN DAĞTEKİN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.