“BİRLEŞME GÜÇ GETİRDİ”

Capital (Turkey) - - FİLO KİRALAMA ÖZEL BÖLÜM -

önemli bir büyüme potansiyeline sahip olduğunun göstergesi. Artan araç fiyatları, firmaların maliyet ve risk yönetimine odaklanması, özellikle KOBİ’lerin operasyonel kiralama yönteminin sunduğu avantajlar ve verimliliğe katkısıyla ilgili artan farkındalığı bu potansiyeli destekleyen unsurlar olacaktır.” Ekici, Otokoç’un hedeflerini şöyle özetliyor: “İhtiyatlı bir büyüme gerçekleştiriyoruz. 2015’te 22 bin adetlik araç parkına ulaşmıştık. Her geçen yıl araç parkımızı yaklaşık yüzde 15 artırıyoruz. Pazara paralel bir büyümeyle 2015’te pazar payımız yüzde 9,1 gerçekleşti. 2016’da uzun dönem araç kiralamada 26 bin adetlik araç parkına ulaşmayı hedefliyoruz. Pazar payımızın yine yüzde 9 seviyelerinde olacağını öngörüyoruz. Türkiye’de 45 yıla yakın süredir sahip olduğumuz araç kiralama deneyimini yakın coğrafyaya taşıyoruz. Hedefimiz, faaliyet gösterdiğimiz her coğrafyada liderliğimizi sürekli kılmak.”

YABANCI İLGİSİ ARTACAK

Hertz, sektörün global oyuncularından. Hertz Türkiye’nin genel müdürü Nur Hidayetoğlu da sektördeki büyüme potansiyelinin altını çiziyor. “Bu alanda yatırım yapan gerek global gerekse lokal firma sayısı oldukça yüksek” diyen Hidayetoğlu, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Türkiye’de operasyonel filo kiralama pazarının yüzde 90’ı 15 şirket arasında paylaşılıyor. TOKKDER üyelerinden 81’i operasyonel kiralama alanında faaliyette bulunurken bunların yaklaşık 9’u yabancı veya yabancı ortaklı. İlk 10 büyük şirket içinde yabancı ortaklığı veya yabancı fon yatırımı olanların oranı yüzde 50’ye ulaştı. Türkiye’deki istikrarlı büyüme göz önüne alındığında, yabancıların pazara yönelmesi sürebilir.”

Pazarın aktif büyüklüğünün 18,2 milyar TL’yi bulduğunu belirten Hidayetoğlu, Hertz Türkiye’nin planlarını şöyle aktarıyor:

“2016’nın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine benzer bir talep yakaladık. İlk 6 ayda yabancı turist sayısındaki yüzde 35’lik düşüşü, hareketlenen iç turizmle telafi ettik. Müşterilerimize yeni ek faydalar sunuyor, hizmetlerimizi sürekli iyileştiriyoruz. En büyük büyük avantajımız, 40’ı aşkın kiralama noktamız sayesinde müşterilerimize anında müdahale edebilmemiz.”

INTERCITY HEDEFE KİLİTLENDİ

Yüzde 16’lık pazar payı, 40 bin araçlık filosu ve 1 milyar TL’ye dayanan cirosuyla sektörün en büyük oyuncusu konumundaki Intercity’nin gelecek planları iddialı. Intercity CFO’su Mete Önol, sektördeki rekabet ortamının her geçen yıl arttığını vurgularken şirket stratejilerini ve hedeflerini şöyle özetliyor:

“Yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle bu yıl pa-

NUR HİDAYETOĞLU

İNAN EKİCİ

ÖZGÜR MARAŞ

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.