Darbe girişiminin yaşandığı 3’üncü çeyrek sektörde negatif etkiler bırakabilir. 15 Temmuz’un etkilerini 4’üncü çeyrekte yavaş yavaş unutur, yıl sonunda normale döneriz. Bu tablo içinde 2016 yılı ekonomi büyümesini de yüzde 3’e yakın bitiririz. Konkordatol

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

TEB’in ilk 6 ay sonuçlarına göre takipteki kredi oranı yüzde 2,48. Sektör için bu oran 3,5’larda. 30 Eylül’de üçüncü çeyrek sonuçlarını görmemiz lazım. Ben yıl sonu için daha yüksek bir oran beklemiyorum. Son çeyrek sonuçları da daha kötü olmaz. Bugünlerde zirveye ulaştık. Bu oran 2017’nin ikinci yarısından itibaren artık toparlanmaya başlar.

Kredi vermede sektörel olarak davranış kalıbınızda değişiklik var mı diye sorarsanız perakende ve turizm gibi alanlara evvelden de bakıyorduk. Yeni bir değişim olmadı. Ekonominin büyük bir şok yaşayacağına inanmadığım için her sektörün gelişme potansiyeli olan iyi müşterileriyle çalışmaya devam ediyoruz. Sektörel olarak kategorize etmiyoruz.

2016 beklenen kadar iyi geçmedi. 2017 de kayıp bir yıl olur mu?

2017 yılı için kötümser değilim. 2015 ve 2016’da biraz daha yavaşlarız diye düşünüyordum. Olabilecek bütün etkileri gördük. Bu bizim için bir test oldu, reel sektör ve bankacılık sektörünün çok da büyük problemleri yok.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.