Y

Capital (Turkey) - - GÖSTERGELER -

ılın son çeyreğine giriyoruz. Türkiye ekonomisinden yavaşlama sinyalleri geliyor. Bu tabloda sadece iç talepteki değil dış talepteki zayıflamanın da etkisi var. 15 Temmuz başarısız darbe girişiminin de piyasalar üzerinde olumsuz etkisi oldu. Ayrıca Standard&Poor’s’un ardından Moody’s’in de Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi olumsuz havayı iyice pekiştirdi.

İşte bu tablodan bankacılık dışı finans kategorileri de etkilendi. Ancak her kategoriye yansıması farklı oldu.

Sigorta kategorisinde fiyat artışından dolayı rekor büyümeler yaşandı. Finansman şirketlerinde ise büyüme beklentisi korunuyor. Buna karşılık BES’te geçen yıla benzer, yatay bir seyir var.

Oysa faktoring ve leasingde tablo çok farklı. Faktoring kategorisi yerinde sayarken leasingde ise küçük bir büyüme kaydedildi. Yıl sonuna ilişkin tahminler de bu iki kategoride ciddi bir hareket beklenmediği yönünde.

SİGORTADA BÜYÜMEDE SIÇRAMA

2016 başında hayat dışı sigortacılık için büyüme öngörüleri, 2015’i yüzde 20 ile kapatan sektör için oldukça mütevazıydı. Unico Sigorta Genel Müdürü Cenk Tabakoğlu, sektör büyümesini yüzde 10-15 arasında beklerken Allianz Türkiye CEO’su Aylin Somersan Coqui, yıl sonunda sektörün toplam prim üretiminin yüzde 13-15 arasında artacağını öngörüyordu. Ama sektör primde, bu yılın ilk 6 ayını yüzde 37,8 büyümeyle kapatmayı başardı. Toplam prim üretimi ise 17 milyar 721 milyon TL oldu.

Peki bu hızlı büyüme nereden kaynaklanıyor? SBN Sigorta Genel Müdürü Recep Duray yaptığı açıklamada büyümede ana etkenin trafik sigortalarında artan fiyatlar olduğuna dikkat çekiyor. Öyle ki ilk yarıda trafik sigortalarında prim artışı yüzde 115’lik sıçrama yaptı. Sompo Japan Genel Müdürü Recai Dalaş, “Bu yıl sektör hızlı büyüyor. Burada asıl trafik sigortası branşı etkili oluyor. Yüzde 40 civarı büyüme, yabancıların aklını durduruyor” yorumunda bulunuyor.

Sektörün bu yılı yüzde 35-40 arası büyümeyle kapatması öngörülüyor. Ancak trafik sigortaları fiyatlarında düşüş eğilimi devam ediyor ve asıl yıl sonu prim üretimini bu etken belirleyecek gibi görünüyor. Recai Dalaş, “Trafik sigortalarında artık fiyatlar oturuyor. Hatta aşağı doğru trend var. O yüzden büyüme ilk 6 ay civarında kalır” diyor.

Kârlılık anlamında da 2016 daha aydınlık görünü-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.