Endekste 75.000 altı seviyelerden hisse bazında seçici olmak kaydıyla alım yapılabileceğini düşünüyoruz.

Capital (Turkey) - - BORSA -

piyasada pozitif algılanmıştı ve notun düşmeyeceği şeklinde yorumlanmıştı. Not indirimindeki kararın politik bir karar olma ihtimali sıkça karşılaştığımız yorumların başında geliyor. Bununla birlikte ekonomi yönetimi ‘konsantrasyonun hızlıca reformlara yöneltileceğini’ açıkladı. Bu, olumlu bir değerlendirme oldu.

Bu gerçekler doğrultusunda endeks yılın kalanında nasıl hareket eder?

Beklentim FED’in aralık ayında zayıf veya 2017’nin ilk çeyrekte faiz artırımına gideceği yönünde. Dolayısıyla yurt dışı ciddi bir satış sebebi olmayacak. Moody’s’in de kredi notunu aşağı çekmesi, endeksin mevcut devam eden sıkışma sürecini uzatabilir. Endeksin bu sıkışmayı kırması için ilk aşamada 80.000’li seviyelerin üzerine çıkması ve orada kalıcı olması gerekir. Borsayı sadece endeks olarak değerlendirmek yorumları eksik bırakıyor. Hisse bazında analistlerin raporlarının iyi takip edilmesini öneriyorum.

Yabancı yatırımcı ne yapıyor? Nasıl hareket eder?

Açıklanan veriler üzerinden yabancı yatırımcıların borsaya olan iştahlarında önemli bir değişiklik yok. Yılbaşından bu yana satış yok, bilakis net alıştalar. Ancak oransal olarak yabancıların payı yüzde 62 civarında, tarihsel ortalamalara yakın seyrediyor. Önümüzdeki günlerdeki gelişmeler, gelişmekte olan ülke borsalarını ve bizi etkileyecek türden. Dolayısıyla yerli-yabancı herkes beklemede. İşlem hacimlerine bakıldığında piyasa işlem hacminin daraldığını fark ediyoruz. Özellikle son 3-4 ay içinde hacimler

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.