ZEYTİNYAĞI TUTKUNLARINA ÖNERİLER

Capital (Turkey) - - + HOBIM -

ÖZEL AKTİVİTELER

/ ZEYTİNYAĞI TADIM UZMANI VE YÜKSEK TARIM EKONOMİSTİ

Yunanistan’da The Museum of the Olive and Greek Olive, İtalya’da Museo Dell Olivo, ülkemizde de Adatepe Zeytinyağı Müzesi ziyaret edilebilir. Zeytinyağı Tadım Okulu olarak İtalya’daki ONAOO’yu tavsiye ederim. Ayrıca her yıl Japonya, Amerika, Yunanistan, İspanya, Portekiz, İtalya ve ülkemizde düzenlenen uluslararası zeytinyağı kalite yarışmalarını takip edebilirsiniz.

ZEYTİNYAĞI DURAKLARI

Japonya’da, Seto İç Denizi’nde bulunan “Shodoshima Healthy Land and Takao Olive Farm” adada üretilen en iyi zeytinyağı olma özelliğini taşıyor. Fransa’nın Provence vilayetinde bulunan “Olives en Provence” adlı zeytin bahçelerinde mükemmel bir üretim sahasıyla beraber yüksek kaliteli zeytinyağları üretiliyor. Dünyanın en büyük zeytin kooperatifi olan İspanya’daki Nuestra Señora del Pilar S.C.A. da mutlaka ziyaret edilmesi gereken adresler arasında.

ÖNEMLİ MERKEZLER

Ülkemizde zeytin bahçesi olarak Aydın’da Zetay, Söke’de Karakaş Çiftliği, Milas’ta Osman Menteşe Çiftliği ziyaret edilebilir. Fabrika olarak ise Söke’de bulunan Seroliva Zeytinyağı Fabrikası, Gömeç Karaağaç’daki Öz-Em ve Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksek Okulu Zeytincilik Bölümü Uygulama Fabrikası örnek bahçeleri ve fabrikalarıyla sektör için önem arz ediyor.

BUTİK ZEYTİNYAĞLARI

Türkiye ve dünyadan şu zeytinyağlarını tavsiye ederim: Olives en Provence (Provence-Fransa), Azienda Agricola Bonfanti Sicily (İtalya), Antalya’ya özgü yerel çeşit zeytinlerden zeytinyağı üreten Mustafa Büyükakça Zeytinyağları, Domat cinsi zeytinlerden zeytinyağı üreten Zeytinseli Zeytincilik, İspanyol Arbequina cinsi zeytinleri ülkemizde yetiştirerek zeytinyağı üreten Tomaşa.

SERAY ENÇETİN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.