“Reformlar ve küresel risk iştahı önemli”

Capital (Turkey) - - PARA YATIRIM -

Avrupa, Japonya, İngiltere gibi gelişmiş ülke merkez bankaları, piyasayı destekleyici politikalara devam ediyor. FED’in faiz artırım beklentileri ötelendi ve önümüzdeki yıllarda daha az faiz artırımlarının geleceğinin sinyallerini verdi. Bu faktörler, uluslararası piyasalarda risk iştahını ve gelişen ülke varlıklarını destekliyor. Ancak kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in beklenmedik bir kararla Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına indirmesinin TL cinsi varlıklar üzerinde baskı oluşturduğunu söyleyen ALB Forex Genel Müdürü CIHAN ALUÇ sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu baskının ileriki dönemde kuvvetlenip kuvvetlenmeyeceği yurt içinde yapılacak olan reformlara ve küresel risk iştahına bağlı olacak. Yılın üçüncü çeyreğine ilişkin büyüme konusunda oluşan endişe ve FED’in aralık ayına ilişkin faiz artırım beklentilerinin artması, borsa üzerinde baskı oluşturabilir. FED beklentilerinin ötelenmesi ve Moody’s etkisinin atlatılması ise borsa tarafında yıl sonu 80.000 seviyesine doğru kapanış görmemize neden olabilir.” YATIRIM ARAÇLARINDA GEÇEN AY

/ MEVDUAT ÖNDE MB’nin faiz indirimine devam ettiği, küresel risk iştahının yüksek kalmayı sürdürdüğü bir dönemde gelen not düşüşü, sürpriz oldu. Yüzde 8,77’ye kadar inen iki yıllık gösterge faiz, Moody’s’den gelen

/ DOLAR YÜKSELİŞTE Kısa vadede FED’in faiz artırımını aralık ayına sarkıttığı yönündeki görüşler, TL’yi destekliyor. Ancak not düşüşü sonrasında, yılın sonuna doğru FED’in olası faiz artırım hamleleriyle birlikte dolara yönelik ilgi artabilir. Tahminlerde de görüldüğü üzere 3,00-3,10 bandı öne çıkıyor. Bazı değerlendirmelerde jeopolitik riskler artarsa kurun yeni zirve yapacağı söyleniyor. Bu durumda portföylerde dolar ağırlığı artırılabilir. Daha kısa dönemde ise Euro’nun güç kazanması bekleniyor. not indirimi haberiyle yukarı eğilim sergiledi. Tahvilde yabancı çıkışları görebiliriz. Enflasyonda görülebilecek bir bozulma da tahvil tarafında olumsuzluk yaratabilir. Bu süreçte öne çıkan yatırım aracı TL mevduat.

/ HİSSE BAZLI FIRSATLAR Borsa ile ilgili yıl sonu tahminleri not düşüşü sonrası bozuldu. Moody’s’den gelen not düşüşü sonrası, yabancı takas oranlarında düşüş gözleyebiliriz. Son dönemde iç tüketimi artırmaya yönelik hamlelerle birlikte otomotiv, beyaz ve elektronik eşya sektörlerinde hisse bazlı fırsatlar olabilir. Endeksin 75.000 altı seviyelere sarkması durumunda gelişen piyasalara göre iskonto oranı yükselecek.

/ YUKARI HAREKET BEKLENTİSİ Ons altın son dönemde 1.350 seviyesini geçmekte zorlanıyor ve uzun pozisyonların azaldığı görülüyor. Ancak eylül ayı FED toplantısında faizlerin artmaması ve beklentinin aralık ayına sarkmasıyla 1.300 dolar/ons desteğine kadar çekilen altın, sonrasında 1.350 direncine doğru yöneldi. Yıl sonuna kadar altın fiyatlarının bu direncini kırarak bir miktar daha yükseleceği beklentisi var. Bu ortamda portföylerde bir miktar altın bulundurulabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.