Olumlu düşüncenin gücü ve ekonomi

Capital (Turkey) - - CAPITAL’DEN - Sedef Seçkin Büyük

hepimizin 2017’ye ilişkin en çok merak ettiğimiz kritik gösterge, büyüme hızı. Hükümet’in hedefi yüzde 4,4 iken IMF’nin Türkiye için büyüme tahmini ise yüzde 3. Bu rakamlar, sadece beklentiden ibaret. 2017’ye ilişkin sağlıklı tahminler yapabilmek için dünyadaki siyasi gelişmelerden, gerilimlerden tutun da Türkiye’deki çeşitli iç dinamiklere kadar izlenmesi gereken sayısız değişken var. Sağlıklı bir perspektif oluşturabilmek için ekonominin nabzını en iyi tutan, detaylı araştırmalar yapan Türkiye’deki büyük bankaların, holdinglerin konuya bakışı ve gelecek yıla ilişkin hareket planlarını da iyi anlamak önemli.

Biz de her yıl kasım ayında bu amaçla CEO Club toplantılarının ilkini ‘Bankacılar Zirvesi’ olarak organize ediyoruz. Onu “Holding CEO’ları Zirvesi” takip ediyor. Geçtiğimiz ayın 27’sinde de Bankacılar Zirvesi’ni gerçekleştirdik. Yapı Kredi Bankası’nın genel müdürü Faik Açıkalın’ın yönettiği panele Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Citibank, TEB ve Şekerbank’ın genel müdürleri konuşmacı olarak katıldı. Türkiye’nin büyük bankalarının zirvesindeki isimler, gelecek yıla ilişkin temkinli olmakla birlikte olumlu düşünmenin gücüne inanıyorlar. Onlara göre 2017, 2016’dan daha iyi olacak. Büyüme de ise yüzde 3’ün üzerinde bir performans yakalanacak. Ancak Türkiye’de son 5 yıldır yüzde 3-4 düzeyindeki büyüme işsizlikteki artışın önüne geçemiyor. İç talep canlandırılarak bu oran yakalansa dahi bütçe açığının artması riskinin göze alınması gerekiyor.

Yabancı yatırımcıyı çekebilmek için gereken güven ortamının oluşturulabilmesi için ise öncelikle olağanüstü hal sürecinin sona ermesi gerekiyor ki ekonomik, sosyal ve demokratik hayat normalleşmeye başlayabilsin. Bunun için ise sinyaller, 2018’i gösteriyor.

Bu sayının kapağında yer alan Unit Group Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Aysal’ın İran’da ve Endonezya’daki yeni enerji yatırımı planları ve Ali Kibar’ın “Alüminyumda dünya devi bir şirketi satın alabiliriz” açıklamaları, bugünler için umut veren, güzel açıklamalar…

Madem olumlu düşünmenin gücünden bahsettik. Yazıyı da iyi bir dilekle tamamlayayım. Önümüzdeki yıl daha olumlu mesajlar içeren haberler yapabileceğimiz bir yıl olur umarım.

İyi okumalar,

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.