GİRİŞİMCİ RUHU

Capital (Turkey) - - CAPITAL’DEN - Sergio Andrés Pérez Quintero, Kalkuta/Kolambiya

Henry Ford, Ford Motor şirketini 40 yaşından sonra kurmuş. Reid Hoffmann, LinkedIn’i halka arz ettiğinde ise 43’ün üzerindeymiş. Arianna Huffington oldukça başarılı Huffington Post’u, 55’inde kurmuş. Bense 66 yaşındayım ve uzay seyahati üzerine bir şirketim var!

Tüm bu girişimciler, başarıyı yakaladıklarında orta yaşın üzerinde olsa da (tabii benimle kıyaslayınca daha yeniyetmelermiş) benim yaşımda ya da belki de benden daha yaşlı olup girişimcilik kariyerine yeni atılanlar da var.

Girişimcilikte yaş önemli değildir; en önemlisi

CEVAP:Mezun oluyorum ama SORU: doğru yolda mıyım diye düşünmeye başladım. En büyük hayallerimden biri sadece finansal getirisi olan değil topluma da yararı olacak bir iş kurmak. Aklımda bir sürü fikir var ama yeterli kaynağım ve mesleki deneyimim yok. İşte bu yüzden Bogota’ya taşınıp eğitimime paralel bir iş mi arasam diye düşünüyorum. Kendi işimi kurmadan önce başka bir şirketle mesleki deneyim edinmemin yararı olur mu?

Güzel bir soru, CEVAP: Sergio. Senin gibi yeni yetişmekte olan çoğu girişimcinin, kendi işini kuracak yeterli kaynağı bulana kadar geçimini sağlamak için düzenli bir işte çalışması gerekiyor. Tabii ki bir gün şirketini kurana kadar sevdiğin bir işte çalışmanın da bir sürü faydası var.

Hatta Virgin Grubu’nda da böyle girişimçi bir ruha sahip oldukça yetenekli çalışanlarımız bulunuyor. Ben de her zaman onların atılım yapmasını desteklemişimdir. Bunun en güzel iki örneği, Innocent Drinks’in eş kurucusu Adam Balon ve Air Asia’nın kurucusu Tony Fernandes. Onlara ne biliyorlarsa hepsini ben öğrettim demek isterdim ama işin doğrusu onların fikirleri ve girişimci ruhu da bize bir o kadar şey katmıştır!

Rowan Gormley de bir başka iyi örnek. Rowan’la tanıştığımda bir girişim sermayesi yatırım ortaklığında çalışıyordu. O denli yetenekliydi ki gelip bizimle çalışmasını ve kendi pozisyonunu belirleyebileceğini söyledim. Akabinde Rowan, Jayne-Anne Gadhia’yla birlikte bizim şimdi Virgin Money diye geçen finansal hizmetler şirketimizde çalıştı. Sonrasında şarap üzerine kendi işini kurdu. Bu şirket daha sonra Virgin Wines adını aldı ve ardından Naked Wines adında başka bir şirket kurdu.

Şunu anlamak lazım: Biri için çalışmak sadece finansal baskıyı azaltmanıza ve sabit bir düzen sağlamanıza yardımcı olmaz. Aynı zamanda ileride işinize yarayabilecek önemli bağlantılar kurmanızı da sağlar.

Eğer bu yola gireceksen doğru şirketi seçtiğinden emin ol. Bunu anlamak için kendine şunu sor: İleride girmek istediğim sektörle ilişkisi var mı? Buradaki pozisyonum bana bir şeyler katacak mı? Bu iş bana gereken derecede sorumluluk ve özgürlük tanıyacak mı?

Bu son soru üzerinde özellikle dur. Başka birisi için çalışmak sana birçok şey katabilir, fakat yanlış bir işveren seçmek şevkini kırabilir. Biz Virgin’de çalışanlarımızın kendi kendilerinin patronu gibi hissetmelerini istiyoruz. En başından beri yaptığımız bu. Bu

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.