IMF’YE GÖRE 2017’DE KÜRESEL BÜYÜME YÜZDE 3,4 OLACAK

Capital (Turkey) - - ETKİNLİK -

ağustos ortalaması ise geçen yılki seviyesinin yüzde 1,7 altında kaldı. Turizmde de işlerin kötü olduğu dikkate alınırsa üçüncü çeyrekte reel mal ve hizmet ihracatında düşüş yaşanmış olabilir.

ÜRETİM CEPHESİ

Hem iç talepteki hem de dış talepteki bu olumsuz gelişmeler nedeniyle üçüncü çeyrekten ekonominin üretim cephesine ilişkin olarak da kötü sinyaller geliyor. Sanayi üretiminde temmuz-ağustos ortalaması

IMF, yılda iki kez hazırladığı World Economic Outlook (WEO) raporunun Ekim 2016 sayısını geçen ay yayınladı. Bu rapora göre küresel ekonomideki son durumu ve 2017 yılı beklentilerini şöyle özetlemek mümkün:

IMF, dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 3,1 büyümesini bekliyor. Dünya ekonomisi geçen yıl da buna çok yakın bir düzeyde ve yüzde 3,2 büyümüştü. Buna göre küresel ekonomide geçen yıla göre çok farklı bir durum yok. IMF’ye göre 2017’de de durum çok farklı olmayacak. IMF, 2017’de küresel büyümenin çok az bir miktarda yükselmesini ve yüzde 3,4 olarak gerçekleşmesini öngörüyor.

Gelişmiş ülkeler 20082009 resesyonundan bu yana bir türlü toparlanamadı. IMF’ye göre, geçen yıl yüzde 2,1 olan gelişmiş ülkelerdeki büyüme bu yıl yüzde 1,6’ya inecek. Bu yavaşlama büyük ölçüde ABD’nin performansının düşmesinden kaynaklanıyor. Ancak diğer gelişmiş ülkelerde de durum geçen yıldan pek farklı değil. IMF, 2017’de de gelişmiş ülkelerden çok umutlu görünmüyor. Gelişmiş ülkelerdeki büyümenin 2017’de yüzde 1,8 olması bekleniyor. 2017’de ABD’nin performansının biraz yükseleceği ama diğer gelişmiş ülkelerde bir miktar performans kaybı yaşanacağı tahmin ediliyor.

Son birkaç yıldır gelişmekte olan ülkeler de teklemeye başladı. IMF’ye göre, geçen yıl yüzde 4 olan gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme bu yıl ancak yüzde 4,2’ye çıkabilecek. Gelişmekte olan ülkelerin 2017’de biraz toparlanması ve büyüme oranının yüzde 4,6’ya çıkması bekleniyor. Gelişmekte olan ülkelerin lokomotifi olan Çin’deki performans kaybı sürüyor. Hindistan ise aynı hızla geçen yılki seviyesinin yüzde 2,7 altında kaldı. Eylül ayında olağanüstü bir sıçrama yaşanmadıysa üçüncü çeyrekte sanayi üretimi geçen yılın altında çıkacak. Türkiye’de sanayi üretimindeki değişim ile ekonominin genelindeki büyüme arasında büyük bir paralellik var. Buna dayanarak üçüncü çeyrekte ekonominin genelinde de ya çok zayıf bir büyüme ya da küçülme çıkacağını söyleyebiliriz.

Burada üçüncü çeyrekteki bu zayıflamada temmuz ve eylül aylarındaki uzun bayram tatillerinin büyümeye devam ediyor. Brezilya ve Rusya’da ise ekonomi hala küçülüyor. Ancak IMF bu iki ülkedeki resesyonun 2017’de sona ereceğini öngörüyor.

Dünya ticaret hacmindeki değişim geçen yıl yüzde 2,6’da kalmıştı. IMF, bu yıl bu oranın yüzde 2,3’e indiğini tahmin ediyor. Fakat gelecek yıl dünya ticaretinde önemli bir toparlanma olacağını ve yüzde 3,8 büyüme yaşanacağını tahmin ediyor.

Petrol fiyatlarında son birkaç yıldır gerileme vardı. IMF’ye göre artık bu gerileme sona erdi ve 2017’de yeniden yükseliş olacak. IMF, bu yıl yaklaşık 43 dolar olmasını beklediği petrolün ortalama varil fiyatının 2017’de 51 dolara yaklaşacağını öngörüyor.

IMF’nin raporunda Türkiye’ye ilişkin tahminler de var. Buna göre IMF Türkiye’de geçen yıl yüzde 4 olan büyümenin bu yıl yüzde 3,3’e inmesini bekliyor. Türkiye ekonomisi için 2017 büyüme öngörüsü de oldukça düşük ve yüzde 3 seviyesinde kalıyor. Ancak IMF’nin işsizlik oranı tahminleri büyüme öngörüleriyle pek uyumlu görünmüyor. Geçen yıl yüzde 10,3 olan işsizlik oranının bu yıl ve 2017’de yüzde 10,2’de kalması öngörülüyor. Öte yandan bu yıl yüzde 4,4 olması beklenen cari açığın GSYH’ye oranının 2017’de yüzde 5,6’ya çıkması bekleniyor ki bu da büyümede yavaşlama öngörüsüyle pek uyumlu değil. IMF, bu yıl yüzde 9,1 olmasını beklediği enflasyonun ise 2017’de yüzde 6,2’ye ineceğini tahmin ediyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.