KURALLI BÜYÜYECEK

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

ÜRETİM

2015 yılı ilk çeyrek sonunda Avrupa süt kotalarının kalkması ile AB ülkelerinde üretilen süt miktarında artış ve maliyet olarak düşüş yaşandı. Ayrıca süt tozu ihracatı Türkiye’deki süt fiyatlarının artması nedeniyle yok denecek kadar azaldı. Ortaya çıkan süt fazlası iç pazarda tüketilmeye çalışıldı. Bu sayede peynir pazarında bir miktar büyüme sağlandı. Böylece sektörün pazar büyüklüğü 7 milyar liraya yaklaştı.

İHRACAT

Süt arzı fazlası ve buna bağlı olarak yaşanan ihracattaki düşüş, sektörün son dönemdeki en önemli eksilerinden biri. Türkiye’den AB üyesi ülkelere süt ve süt ürünleri ihracatı yasak olduğundan sektör, çevre ülkelere ihracatı tercih ediyor. Benzer tüketim alışkanlıklarına sahip olmamız ve bu coğrafyada helal gıdanın tercih edilmesi nedeniyle ürünler Ortadoğu’da daha fazla talep görüyor.

REKABET

Merdiven altı üretimler uzun yıllardır sektördeki rekabeti olumsuz etkiliyor. Yeni peynir tebliği sayesinde sorunun azalacağı öngörülüyor. Ekici Peynir Pazarlama Direktörü Elçin Ekici Öztürk, “Artık tüketici aldığı ürün hakkında bilgi sahibi olacak. Sektöre getirilen kurallar sayesinde işini doğru yapan üreticilerin önü açılacak. Denetimler aksamazsa sektör önümüzdeki dönemde çok ciddi aşama kaydeder “diyor.

PERFORMANS

AVM sektörü 2015 yılında cirosal anlamda yaklaşık 95 milyar TL’lik bir sonuçla bir önceki yıla göre yüzde 27 artış gösterdi. Sektörün son 3 yıllık büyümesi ise yaklaşık yüzde 90 seviyesinde oldu. Sektöre yeni eklenen kiralanabilir alan olarak ise 2015 yılında yüzde 8 büyüdü. 2015’te açılan 21 yeni AVM ile Türkiye genelinde toplam AVM sayısı 361’e ulaştı.

MEVZUAT

AVM’ler son yıllarda daha fazla sayıda karma projelerin içinde yer almaya başlıyor. Bu da ticari gayrimenkulün konut ve iş yeri olarak birlikte gelişmesi açısından bir fırsat. Ancak Türkiye’de konut ve iş yeri kiralamalarının aynı kanunda düzenlenmesi bazı sorunlara neden oluyor. Mevzuatta konut ve iş yeri kiralama usullerini ayrı ayrı düzenleyecek değişikliklere gidilmesi sektörün en önemli gündemi.

YATIRIM

2016 sonuna dek Türkiye’de 8 yeni AVM’nin açılması bekleniyor. Bölgesel faktörler ve terör olayları sonrası sektöre özellikle yabancı yatırımlarda bir durağanlık söz konusu. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, “Gelecekteki yatırımlar yeni projelerin yanı sıra mevcut projelerin satın alınması veya yenilenmesi noktasında yoğunlaşacak” diyor.

VERİMLİ

Türkiye’deki unlu mamuller pazarı yaklaşık 39 milyar lira büyüklüğünde. Ancak bu pazarda ambalajlı ekmeğin payı henüz yüzde 2 civarında. Yine de ambalajlı ekmek sektörü cirosal olarak 2011-2015 yılları arasında yüzde 100’ün üzerinde bir büyüme sağlayarak birçok hızlı tüketim ürününden daha başarılı bir grafiğe imza attı. Sektör 2015 yılını, yüzde 28 civarında büyümeyle verimli bir yıl olarak tamamladı.

TREND

Son yıllarda diyabet, kolestrol, kalp ve damar hastalıklarındaki ciddi artışlar Türk halkının sağlıklı yaşama ve beslenme kalitesine olan ilgisini artıyor. Tüketimde genel tercih, kalorisi belli olan, gıda kodeksine uygun, ambalajlı gıdalar yönünde oluyor. Sektör bu minvalde Ar-Ge süreçlerini yönetiyor ve tüketiciye sunduğu yeni ürünlerde “sağlığa fayda” kriterini gözetiyor.

HEDEF

Ambalajlı ekmeğin toplam pazar içindeki yüzde 2’lik payı sektörün önünün çok açık olduğunun bir göstergesi olarak da görülüyor. Özellikle son yıllarda artan sağlık trendiyle paketli ekmeklerdeki sağlık faydaları birleşince, sektörün gelişimi kaçınılmaz bir hal alıyor. Sektörün öncü markası UNO tarafından yapılan açıklamada, “Hedefimiz pazardaki paketli ekmek payını, yakın gelecekte yüzde 7-9 seviyelerine çıkarmak” deniliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.