Şirketinde THY’nin yanı sıra yeni havayollarıyla da görüşüyor, yeni işler alıyoruz.

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

i10 ve i20 olmak üzere ürettiğimiz iki model var. Yeni bir i10 versiyonumuz devreye girdi. Onun üretimini banttan çıkarmaya başladık. Öncelikle ihracat pazarlarıyla başlayıp ardından iç pazara vereceğiz. Yeni modelin katkısı ne olacak? Kapasitenin tam kullanılabilmesini sağlayacak. Otomotivde yeni nesil ürün üretmiş olacağız.

Bu yıl darbe girişimi ve diğer gelişmeler otomotiv pazarında satışları nasıl etkiledi?

Pazarda bu yıl yaşadığımız bazı talihsiz ortamlar oldu. Satışlar, geçen yılın altında kalıyor. Satışları etkileyen en önemli nedenlerin başında turizmdeki daralma var. İkincisi temmuz sendromu, üçüncüsü ise tüketicilerin biraz bekleme trendine girmesi.

Otomotivde 2016 sonu için tahminiz nedir? Pazardaki daralma hangi seviyede olur?

Toplam pazarın tüketiminde yüzde 8-10’lar seviyesinde bir daralma söz konusu olabilir. 2016 sonu için pazarın toplam araç satışı 900 binler seviyesinde olur diye düşünüyoruz. Otomotivde iç talep nasıl canlanır? Vergisel ince ayarlarla bazı farklılaşmalar olabilir. Faiz indirimiyle tüketici güveni artırılabilir. Bunlar pazarda alım trendlerini hızlandırır. Sektörde mutlaka yerli üretilen n araç araçların sistemde kullanılması sağlanabilir.r. “Kamu kurumlarında yerli araçlar ter-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.