“SANAYİDE 4.0’A GEÇİYORUZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

“AKILLI FABRİKA”

Ambalaj üretim tesisimiz İspak’taki yatırımımız Türkiye’de sanayide 4.0’ın tam bir örneği olacak. Akıllı fabrika kuruyoruz, makineler birbiriyle konuşacak.

YERLİ YATIRIM

Hyundai’de de fabrikada robotlar, otomasyon sistemleri var ancak ben bunu yabancı ortaklık olarak görüyorum. İspak ise Türkiye’de sanayi 4.0’ın yerli sermayeyle kurulmuş ilk yatırımı olacak. cih edilir” genelgesi olmasına rağmen sıkça ithal araçlara rağbet edildiğini görüyoruz. Genelge var, talimat var ancak biz sadece bakıyoruz. Kiralama sistemiyle by pass edilen mekanizmaları sıkça görüyoruz. Kamuda yerli araç alımıyla ilgili Cumhurbaşkanı’nın talimatı olmasına rağmen bu konuda yeterince hassasiyet gösterilmiyor. Ayrıca bu yıl otomotivdeki daralma daha fazla ithalatı etkileyecek. Türkiye’de otomotiv üretimi yapılan tesisler ihracat ağırlıklı çalışıyor. Bu nedenle bu yıl, otomotivde iç pazarda yaşanan daralma ithalatın azalması anlamına da gelebilir.

Hyundai Assan’da hisse artırımı düşünüyor musunuz?

Böyle bir düşüncemiz yok. Hyundai Assan’daki yüzde 30 hissemizi artırmayı planlamıyoruz.

Temmuzdaki darbe girişimi bu yıl diğer sektörlerdeki işlerinizi ve yatırımlarınızı nasıl etkiledi?

Biz iş planlarımızı yaptık. 2016’da da yılbaşında yaptığımız iş planlarını uyguluyoruz. Yatırımlarımız aynı şekilde devam ediyor. Ambalaj faaliyetimizdeki yeni yatırım kararımızı martta aldık, haziranda da temel attık. Gelecek yıl mart ayına kadar komple yatırım devreye girecek. Ambalaj işimizdeki bu yeni yatırımla İspak’ın kapasitesini 3 misline çıkartıyoruz.

Ne kadarlık bir yatırım söz konusu? Bu yatırımla hedefiniz nedir?

Ambalaj işimizde 60 milyon Euro yeni yatırımla bir ilave tesis yapıyoruz. 100 bin olan kapasite 300 bine çıkacak. Bu yatırımla İspak, cirosunu 3 katına çıkarır. Yeni yatırımlar arasında başka neler var? İlaveten Dilovası’ndaki alüminyum tesislerimizde kapasite artırımız söz konusu olacak. Folyo kapasitemizde bir artışa gidiyoruz. Alüminyum ve folyo birlikte 260 bin ton üretim kapasitemiz var. Bunu 300 bin ton seviyesine çıkarıyoruz. 60 milyon Euro tutarında bir yatırım yapacağız. Alüminyumda Avrupa’daki 4’üncü ya da 5’inci büyük kuruluş olacağız.

“İNOVASYON YAPMAYAN BATAR”

İspak Ambalaj fabrikamızla sanayide 4.0 başladı. Diğer üretim tesislerimizde daha verimli, daha rekabetçi olmak için otomasyon seviyelerini yükseltiyoruz. Teknoloji yatırımı yapmayan şirketlerin yaşama şansı yok. Kendinizi yenilemezseniz batarsınız. Teknoloji yatırımı yapan şirketler 20-25 yıl sonra devreden çıkar. Biz de yenilikleri takip edip, yenilikleri devreye almaya çalışıyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.